#LegalQuestions: Дії юридичної особи у разі виявлення небезпечних відходів, які належать банкруту, на свої території

Небезпечні відходи — це відходи, що мають такі фізичні, хімічні, біологічні чи інші небезпечні властивості, які створюють або можуть створити значну небезпеку для навколишнього природного середовища і здоров’я людини та які потребують спеціальних методів і засобів поводження з ними у відповідності до статті 1 Закону України «Про відходи».

Так, пропонуємо алгоритм дій, при виявленні небезпечних відходів на своїй території та не виконанні арбітражним керуючим (як керівника підприємства) обов’язків з вивезення та утилізації небезпечних відходів:

1. Направлення звернення, з описом детальних обставин порушеного права, до Міністерства юстиції України або його міжрегіональних управлінь;

2. За результатами розгляду звернення призначається проведення позапланової перевірки діяльності арбітражного керуючого, під час виконання відповідних повноважень на підприємстві банкруті, що передбачено Порядком здійснення контролю за діяльністю арбітражних керуючих від 06.12.2019 № 3928/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 грудня 2019 за № 1228/34199;

3. Під час проведення позапланової перевірки арбітражний керуючий має можливість усунути виявлене порушення, зокрема, здійснити всі дії для вивезення та утилізації небезпечних відходів.

Власники або користувачі джерел утворення небезпечних відходів укладають договори з виконавцем послуг зі збирання, знешкодження, утилізації та транспортування відходів до місця знищення.

Виконавець послуг, що здійснює вивезення побутових відходів, зобов’язаний укласти договір з компанією, що надає послуги з їх переробки та захоронення відповідно до правил благоустрою території населеного пункту. Договори про надання послуг з поводження з побутовими відходами, що укладаються між споживачами та виконавцями, обов’язково мають містити інформацію про такі договори.

4. При неможливості здійснити дії по вивезенню та утилізації небезпечних відходів в період проведення перевірки, орган контролю виносить арбітражному керуючому Розпорядження про усунення порушення з зазначенням терміну та способу усунення виявленого порушення;

5. Арбітражний керуючий зобов’язаний до закінчення терміну зазначеного в Розпорядженні усунути виявлені порушення та надати інформацію про це разом з відповідними підтверджувальними документами до органу контролю, який виніс Розпорядження.

У разі якщо подані документи підтверджують виконання Розпорядження, орган контролю складає висновок про виконання розпорядження про усунення виявлених порушень.

У разі якщо подані документи не підтверджують виконання Розпорядження або арбітражний керуючий не подав до органу контролю документів, що підтверджують виконання Розпорядження, орган контролю для перевірки виконання Розпорядження призначає позапланову перевірку.

Також, слід зазначити, що законодавство України надає громадянам та юридичним особам право звертатися до суду з позовом на підприємства, установи і організації щодо відшкодування збитків, заподіяних здоров’ю та майну в наслідок негативного впливу на навколишнє середовище.