#Legal Questions: Виконання Конвенції про отримання за кордоном доказів у цивільних або комерційних справах 1970 року
🇺🇦Україна є країною-учасницею Гаазької Конвенції про отримання за кордоном доказів у цивільних або комерційних справах (від 18 травня 1970 року) (далі – Конвенція 1970 року).
📜Метою Конвенції 1970 року є полегшення передачі та виконання судових доручень, поліпшення взаємної правової допомоги в цивільних або комерційних справах.
Ця Конвенція 1970 року застосовується у цивільних та комерційних справах щодо всіх випадків, коли існує потреба звернутися до іноземної держави з проханням отримати докази або провести інші процесуальні дії.
💻Перелік країн-учасниць Конвенції доступний на сайті Гаазької конференції з міжнародного приватного права в розділі, присвяченому Конвенції 1970 року за посиланням⏩http://www.hcch.net/en/instruments/conventions/authorities1/?cid=82.
📑Статтею 1 Конвенції 1970 року передбачено, що у цивільних або комерційних справах судовий орган Договірної Держави може відповідно до положень законодавства цієї Держави шляхом надіслання судового доручення звернутися до компетентного органу другої Договірної Держави з проханням отримати докази або провести інші процесуальні дії.
Судове доручення складається мовою запитуваного органу або супроводжується перекладом на цю мову. Однак, Договірна Держава приймає доручення також англійською 🇬🇧чи французькою 🇫🇷мовою або з перекладом на одну з цих мов.
⚖️Відповідно до статті 2 Конвенції 1970 року доручення суду України на підставі відповідної Конвенції надсилається через Мін’юст, який перенаправляє його центральному органу, визначеному відповідною державою.
📁Розділом VII Інструкції про порядок виконання міжнародних договорів з питань надання правової допомоги в цивільних справах щодо вручення документів, отримання доказів та визнання і виконання судових рішень, затвердженої спільним наказом Міністерства юстиції України і Державної судової адміністрації України від 27.06.2008 № 1092/5/54, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 02.07.2008 за № 573/1526 (далі Інструкція) зазначені особливості Конвенції 1970 року.
✍️Доручення про отримання доказів на підставі Конвенції про отримання доказів відповідно до статті 3 цієї Конвенції складається судом України згідно з формою запиту відповідно до додатка 11 Інструкції та повинно містити: назву запитуючого органу та, якщо можливо, запитуваного органу, ім’я та прізвище (повне найменування) та місце проживання (місцезнаходження) сторін судового розгляду і, у разі потреби, їх представників, характер і предмет судового розгляду та короткий виклад фактичної сторони справи, докази, які потрібно отримати, або інші судові дії, які необхідно виконати.
📝У разі необхідності в дорученні вказуються: імена, прізвища та адреси осіб, яких необхідно допитати; питання, які необхідно поставити допитуваним особам, або факти, щодо яких їх необхідно допитати; документи або інші об’єкти, які необхідно дослідити; особливі прохання, що стосуються отримання свідчень особи; особливі форми, які потрібно застосувати у відповідності до статті 9 Конвенції.