#LegalQuestions: Дії арбітражного керуючого по завершенню процедури ліквідації на підприємствах — банкрутах, які вели видобуток корисних копалин
Родовища корисних копалин — це нагромадження мінеральних речовин в надрах, на поверхні землі, в джерелах вод та газів, на дні водоймищ, які за кількістю, якістю та умовами залягання є придатними для промислового використання у відповідності до статті 5 Кодексу України «Про надра».
За практикою розробка та видобуток корисних копалин (граніт, каміння, щебінь, пісок та інше) проводиться на кар’єрах, територія та площа яких, як правило, знаходяться у власності міст, територіальних громад, селищ.
Відносно багатьох підприємств, які займаються видобутком корисних копалин, господарськими судами приймаються ухвали про відкриття провадження у справі про банкрутство.
В більшості випадків щодо видобувних кар’єрів, господарські суди ухвалюють постанову про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.
У разі відкриття ліквідаційної процедури, господарський суд призначає ліквідатора банкрута з урахуванням вимог, установлених Кодексом України з процедур банкрутства, з числа арбітражних керуючих, внесених до Єдиного реєстру арбітражних керуючих України.
Згідно законодавства України з питань банкрутства, ліквідатор зобов’язаний передати територіальній громаді об’єкти житлового фонду, в тому числі гуртожитки, дитячі дошкільні заклади та об’єкти комунальної інфраструктури. Арбітражний керуючий передає, а орган місцевого самоврядування приймає такі об’єкти без додаткових умов у порядку, встановленому законом.
Згідно частини 7 статті 62 Кодексу України з процедур банкрутства майно, щодо якого боржник є користувачем, балансоутримувачем або зберігачем, повертається його власнику відповідно до закону або договору.
Враховуючи вищевказану норму Кодексу України з процедур банкрутства, ліквідатор повинен вжити всі заходи для повернення земельної ділянки/кар’єру по розробці та видобутку корисних копалин у власність міст, територіальних громад, селищ.
Продаж нерухомого/рухомого майна банкрута та безпосередньо передача майна, щодо якого боржник є користувачем, балансоутримувачем або зберігачем, прискорить процедуру ліквідації, яка згідно Кодексу України з процедур банкрутства не може перевищувати 12 місяців та закриття провадження у справі про банкрутство.