Досвід розвитку інституту нотаріату крізь призму часу
На підтримку ініціатив Української нотаріальної палати та Міністерства юстиції України, починаючи із 22-го лютого 2010-го року в національному календарі української держави, згідно Указу Президента України № 211/2010, було встановлено нове професійне свято — День нотаріату, яке відзначається щорічно 02 вересня.
Так, прийнятий Верховною Радою України 02 вересня 1993 року Закон України «Про нотаріат», який набув чинності з 01 січня 1994 року, ввівши поряд із державними нотаріальними органами інститут приватного нотаріату, започаткував новий етап розбудови системи нотаріату.
Незмінний девіз незалежного нотаріату «Навчаймося й удосконалюймося», був найбільш актуальним в 2013 році, оскільки, нотаріусів наділили повноваженнями реєстратора.
Наразі Міністерством юстиції України анонсовано масштабну нотаріальну реформу, яка передбачає три стратегічні кроки
запровадження електронної системи нотаріату;
перехід до єдиного нотаріату;
передачу низки повноважень органу професійного самоврядування нотаріусів.
Разом з тим, на території Дніпропетровської області здійснюють свою діяльність
1 – нотаріальний архів;
46 – державних нотаріальних контор;
432 – приватних нотаріусів.
На території Запорізької області здійснюють свою діяльність:
1 – нотаріальний архів;
31 – державна нотаріальна контора;
182 – приватних нотаріусів.
На території Кіровоградської області здійснюють свою діяльність:
1 – нотаріальний архів;
24 – державні нотаріальні контори;
129 – приватних нотаріусів.
Водночас, в структурі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) діє Управління нотаріату до складу якого входить: Центральний відділ з питань нотаріату, Сектор аналітично-методичного забезпечення діяльності нотаріату Управління нотаріату, Відділ з питань нотаріату у Запорізькій області та Відділ з питань нотаріату у Кіровоградські області.
Тож, враховуючи досвід розвитку нотаріату в Україні, варто підкреслити, що нотаріат є унікальним за своєю суттю інститутом, який функціонує на межі приватної і публічної сфер, забезпечуючи захист прав і законних інтересів не лише громадян та юридичних осіб, а й держави й суспільства в цілому.