Обговорено актуальні питання дотримання прав людини в умовах війни із військовослужбовцями м. Кропивницького
Забезпечення прав і свобод людини завжди було одним із основних обов’язків будь — якої незалежної та демократичної держави, а особливо сьогодні, в умовах війни, це питання набуває ще більшої значимості та актуальності.
А тому, сьогодні, за сприяння начальника Кропивницького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки було проведено інформаційний захід для військовослужбовців, головним спеціалістом з питань забезпечення діяльності Уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини сектору судової роботи та міжнародного співробітництва у Кіровоградській області відділу судової роботи та міжнародного співробітництва у Кіровоградській області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) Вікторією ДРАБИНОЮ та головним спеціалістом сектору судової роботи та міжнародного співробітництва у Кіровоградській області відділу судової роботи та міжнародної правової допомоги Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) Олегом ДЕРЕВ’ЯНКОМ.
На порядку денному заходу розглядалося, зокрема, питання дотримання норм міжнародного гуманітарного права в умовах збройного конфлікту.
Зокрема, Олег ДЕРЕВ’ЯНКО роз’яснив основні положення Конвенції Ради Європи про незастосування строків давності до злочинів проти людяності та військових злочинів та звернув увагу на те, які саме злочини, передбачені нормами міжнародного права, підпадають під дію Конвенції, зокрема: геноцид, умисне вбивство, тортури або нелюдське поводження, умисне заподіяння тяжких страждань, руйнування або привласнення майна, нелегальна депортація, захоплених полонених, примушування військовополоненого до служби в збройних силах ворожої держави.
В свою чергу, Вікторією ДРАБИНОЮ акцентовано увагу на права та свободи, закріплені у Європейській конвенції з прав людини, а також роз’яснено алгоритм дій звернення до Європейського суду з прав людини при здійсненні захисту прав за цією Конвенцією.
Також повідомлено про те, що Міністерством юстиції України відреаговано на повномасштабний напад росії на Україну та 28 лютого 2022 року подано до Європейського суду з прав людини клопотання про вжиття термінових забезпечувальних заходів. У зв’язку з чим 01 березня 2022 року Європейським судом задоволено клопотання України та зобов’язано росію утримуватися від військових нападів на цивільне населення і цивільні об’єкти.
Разом з тим, присутнім доведено до відома зміст статті 40 Кримінального Кодексу України, відповідно до якої не є злочином дія або бездіяльність особи, яка заподіяла шкоду правоохоронюваним інтересам, вчинена під безпосереднім впливом фізичного або психічного примусу, внаслідок якого особа не могла керувати своїми вчинками. А також про те, що нормативно-правові акти окупаційних сил та окупаційних адміністрацій російської федерації є нікчемними, не створюють жодних правових наслідків, і нікчемність цих актів не підлягає оскарженню та не може бути скасована.