#Legal Questions: Порядок державної реєстрації смерті

В умовах війни працівники ДРАЦС продовжують виконувати свої обов’язки та доводять, що надання сучасних і якісних послуг для громадян — пріоритет їхньої діяльності.

З метою забезпечення доступу громадян до послуг у сфері державної реєстрації актів цивільного стану в умовах воєнного стану, 26.02.2022 Міністерством юстиції України прийнято наказ № 606/5 «Про внесення змін до Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 26.02.2022 за № 255/37591.

Так, до Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 № 52/5, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 18.10.2000 за № 719/4940 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 24.12.2010 № 3307/5) (далі – Правила реєстрації) внесено певні зміни, зокрема, главу 1 розділу ІІ доповнено новим пунктом 14, яким визначено, що у разі введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану» державна реєстрація актів цивільного стану проводиться будь-яким органом державної реєстрації актів цивільного стану за зверненням заявника. Таким чином, було запроваджено принцип екстериторіальності.

На час дії воєнного стану державна реєстрація смерті проводиться в день звернення заявника будь-яким органом державної реєстрації актів цивільного стану.

У разі настання смерті в дорозі (у поїзді, на судні, в літаку тощо) державна реєстрація смерті може бути проведена в найближчому органі державної реєстрації актів цивільного стану.

Який існує порядок проведення державної смерті під час введення воєнного стану?

Державна реєстрація смерті проводиться за заявою будь-якої особи органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі документу про смерть встановленої форми, виданого закладом охорони здоров’я або судово-медичною установою.

Про факт державної реєстрації смерті реєстратор видає заявнику, який звернувся за реєстрацією смерті, свідоцтво про державну реєстрацію смерті на підставі актового запису цивільного стану, складеного в електронному вигляді та на паперовому носії, у повній відповідності до нього, а також витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання.

Отримати повторно свідоцтво про смерть пізніше можуть близькі родичі померлого або інші особи, визначені законодавством, у будь-якому відділі ДРАЦС, незалежно від місця проживання заявника та місця складання актового запису по всій території України, де є доступ до Державного реєстру актів цивільного стану громадян.

Відомості щодо дати та місця смерті вносяться до актового запису про смерть відповідно до лікарського свідоцтва про смерть.

Якщо в актовому записі про смерть виявлені помилкові відомості або відсутність певних відомостей за наявності достатніх підстав до актового запису, відповідним відділом ДРАЦС проводиться внесення змін. Заявником щодо внесення змін до актового запису про смерть може бути спадкоємець померлого.
Якщо родичі померлого мешкають в регіоні, де відсутня можливість звернення до відділів ДРАЦС (території, де державні органи не здійснюють повноваження через військові дії), вони можуть звернутися через представника, повноваження якого мають ґрунтуватися на нотаріально посвідченій довіреності (відповідно до статті 244 Цивільного кодексу України), або адвоката.

Повноваження адвоката на надання правової допомоги підтверджуються документально відповідно до ч.1 статті 26 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».

Після внесення певних змін до актового запису про смерть заявнику повторно видається свідоцтво про смерть.
Слід зазначити, що з початку війни в Україні відділами ДРАЦС Дніпропетровської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) зареєстровано 14 908 актових записи про смерть.

Але, не дивлячись на воєнний стан, згідно оперативних даних, кількість реєстрацій смерті у поточному році дещо зменшилась.

Так, протягом 5-х місяців 2022 року відділами ДРАЦС Дніпропетровської області складено 26 808 актових записів про смерть, що на 2 709 менше, ніж за аналогічний період минулого року (24 099).

Відділами ДРАЦС Запорізької області протягом 5-х місяців поточного року складено 9 903 актових записи про смерть, що на 4 077 менше, ніж за аналогічний період 2021 року (13 980).

Відділами ДРАЦС Кіровоградської області протягом 5-х місяців 2022 року складено 7 290 актових записів про смерть, що на 750 менше, ніж за аналогічний період 2021 року (8 040).

Для зручності наших громадян Центральним відділом ДРАЦС Управління державної реєстрації Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) ведеться «Чат з ДРАЦС» у телеграмі (t.me/psdracs), де кожен може отримати відповіді на нагальні питання у сфері державної реєстрації актів цивільного стану.