#Legal Questions: Як розлучитися в умовах воєнного стану та за наявності спільних неповнолітніх дітей?
Війна вносить свої корективи і це знайшло своє відображення у врегулюванні питання про розірвання шлюбу подружжям, яке має спільних неповнолітніх дітей або майновий спір.
У такому випадку, державна реєстрація шлюбу не може бути проведена органами державної реєстрації актів цивільного стану, дане питання врегульовується виключно у судовому порядку. Нормою статті 109 Сімейного кодексу України визначено, що подружжя, яке має дітей, має право подати до суду заяву про розірвання шлюбу разом із письмовим договором про те, з ким із них будуть проживати діти, яку участь у забезпеченні умов їхнього життя братиме той з батьків, хто буде проживати окремо, а також про умови здійснення ним права на особисте виховання дітей.
Договір між подружжям про розмір аліментів на дитину має бути нотаріально посвідчений. У разі невиконання цього договору аліменти можуть стягуватися на підставі виконавчого напису нотаріуса.
Позов про розірвання шлюбу може бути поданий до суду за місцем проживання відповідача або за місцем проживання позивача за умови, якщо в нього/в неї на утриманні є діти, тобто існує територіальна підсудність. Разом з тим, подружжя може домовитись про розгляд справи за зареєстрованим місцем проживання чи перебування будь-кого з них.
Але у тих регіонах держави, де йдуть активні бойові дії та які перебувають під тимчасовою окупацією, суди тимчасово не працюють, Верховний Суд України змінив їх територіальну підсудність. Так, якщо розгляд справи підсудний одному із судів, який тимчасово, на період дії воєнного стану призупинив свою роботу, то його функції щодо розгляду справ виконує інший територіально наближений суд (ч. 7 ст. 147 Закон України «Про судоустрій і статус суддів», розпорядження Верховного суду України від 18.03.2022 № 11/0/9-22).
Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу, після спливу одного місяця від дня подання заяви, якщо буде встановлено, що:
✅ заява про розірвання шлюбу відповідає дійсній волі дружини та чоловіка,
✅ не порушуються особисті та майнові права подружжя, а також права їх дітей.
До закінчення цього строку дружина і чоловік мають право відкликати заяву про розірвання шлюбу.
У разі розірвання шлюбу судом, шлюб припиняється у день набрання чинності рішенням суду про розірвання шлюбу. В такому випадку свідоцтво про розірвання шлюбу не видається, рішення суду є остаточним документом.
Надалі суд, який виніс рішення про розірвання шлюбу направляє рішення суду до відділу державної реєстрації актів цивільного стану для проставлення відповідної відмітки в актовому записі про шлюб.
В свою чергу, громадяни мають право також і самостійно звернутись до органів державної реєстрації актів цивільного стану з рішенням суду про розірвання суду для вище вказаних дій.