#Legal Questions: Право на належне повідомлення про судові засідання в умовах воєнного стану
Гласність та відкритість інформації щодо справи є одними з основних принципів здійснення судочинства в Україні. Ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду своєї справи або обмежений у праві отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи.
Однак повномасштабне російське вторгнення на територію України та введення воєнного стану внесли свої корективи в роботу судів.
Суди, які розташовані на територіях, де не ведуться активні бойові дії або які не перебувають під тимчасовою окупацією, продовжують працювати в штатному режимі.
Учасники судового процесу мають можливість отримувати судові повістки за місцем своєї реєстрації, як це передбачено ст. 128 ЦПК України. Судова повістка разом із розпискою надсилається поштою рекомендованим листом із повідомленням.
Крім того, особи, які беруть участь у справі, а також свідки, експерти, спеціалісти і перекладачі можуть бути повідомлені або викликані в суд телеграмою, факсом чи за допомогою інших засобів зв’язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику.
Судова повістка, а у випадках, встановлених ЦПК України, разом з копіями відповідних документів надсилається на офіційну електронну адресу відповідного учасника справи, у випадку наявності у нього офіційної електронної адреси або разом із розпискою рекомендованим листом з повідомленням про вручення у випадку, якщо така адреса відсутня, або через кур’єрів за адресою, зазначеною стороною чи іншим учасником справи.
У разі ненадання учасниками справи інформації щодо їх адреси судова повістка надсилається:
✅ юридичним особам та фізичним особам — підприємцям — за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань;
✅ фізичним особам, які не мають статусу підприємців, — за адресою їх місця проживання чи місця перебування, зареєстрованою у встановленому законом порядку.
Однак на тимчасово окупованих територіях в даний час неможливо здійснювати правосуддя, у зв’язку з чим Верховний Суд розпорядженням від 10.03.2022 № 4/0/9-22 змінив територіальну підсудність судових справ в умовах воєнного стану.
В таких умовах громадяни України, що залишились на тимчасово окупованій території, або внутрішньо переміщені особи, які на сьогодні не перебувають за місцем своєї реєстрації, позбавлені можливості отримувати судові повістки звичним шляхом за допомогою поштової кореспонденції.
Наразі у судів є кілька можливостей повідомляти про дати судових засідань та стан розгляду справ, а громадяни можуть відповідно отримувати такі повістки.
1️⃣Електронною поштою. Згідно з пп. 1.3 розділу 4 Тимчасового регламенту посилання судом електронних документів учасникам судового процесу, кримінального провадження суд після виготовлення та підписання процесуального документа паралельно з порядком, визначеним процесуальним законодавством, надсилає електронні копії процесуального документа скріплені електронним цифровим підписом судді (судді-доповідача, головуючого судді) електронною поштою на поштову скриньку учасника судового процесу, кримінального провадження, якщо такий зареєстрований в Системі як Користувач.
2️⃣За допомогою підсистеми Електронний суд. Для цього необхідно зареєструватися в системі обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу (завести поштову скриньку електронного суду).
3️⃣За допомогою SMS-повідомлень. Якщо сторони по справі під час подання документів до суду надали письмову згоду на надсилання судової повістки у вигляді SMS-повідомлень, вказавши свій номер мобільного телефону.
4️⃣Відповідач, третя особа, свідок, зареєстроване місце проживання (перебування), місцезнаходження чи місце роботи якого невідоме, викликаються до суду через оголошення на офіційному вебпорталі «Судова влада України», яке має бути розміщене не пізніше ніж за 10 днів, а в разі розгляду справи про видачу обмежувального припису — не пізніше 24 годин до дати відповідного судового засідання. З опублікуванням оголошення про виклик особа вважається повідомленою про дату, час і місце розгляду справи.
Крім того, 19.08.2022 набрали чинності зміни до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо додаткових способів інформування про судові справи та проведення зборів суддів в умовах воєнного чи надзвичайного стану.
Так, відтепер передбачено, що додатковим способом інформування про суд, який розглядає справу, сторони спору та предмет позову, місце, дату і час судового засідання, може бути надання інформації з використанням Єдиного державного веб-порталу електронних послуг, у тому числі з використанням мобільного застосунку Порталу Дія.
Програмними засобами Єдиного державного веб-порталу електронних послуг, у тому числі мобільного застосунку Порталу Дія, може бути також забезпечено додаткове інформування сторін спору, авторизованих через Єдиний державний веб-портал електронних послуг або через мобільний застосунок Порталу Дія, шляхом відображення в електронній формі судового рішення у справі, виконавчого документа.