#Legal Questions: Особливості зарахування стажу державної служби під час перебування у відпустці без збереження заробітної плати
Відповідно до ст. 3 Закону України від 10.12.2015 р. № 889-VIII «Про державну службу» (далі – Закон № 889-VIII) цей Закон регулює відносини, що виникають у зв’язку із вступом на державну службу, її проходженням та припиненням, визначає правовий статус державного службовця.
Державний службовець має право на відпустки, соціальне та пенсійне забезпечення, в тому числі на додаткові відпустки, зокрема, відпустки без збереження заробітної плати.
Частиною третьою статті 5 Закону № 889-VIIІ встановлено, що дія норм законодавства про працю поширюється на державних службовців у частині відносин, не врегульованих цим Законом.
Законом України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX (із змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» від 01.07.2022 р. № 2352-IX) (далі – Закон № 2136-IX) встановлено новий порядок надання працівникам відпустки без збереження заробітної плати.
Так, статтю 12 Закону № 2136-IX доповнено частиною четвертою, згідно якої у період дії воєнного стану роботодавець за заявою працівника, який виїхав за межі території України або набув статусу внутрішньо переміщеної особи, в обов’язковому порядку надає йому відпустку без збереження заробітної плати тривалістю, визначеною у заяві, але не більше 90 календарних днів, без зарахування часу перебування у відпустці до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку, передбаченого п.4 ч.1 ст.9 Закону України «Про відпустки».
Відпустка, передбачена ч. 4 ст.12 Закону № 2136-IX – це новий вид відпустки, яку Закон України «Про відпустки» не регламентує.
Згідно ст. 46 Закону № 889-VIIІ стаж державної служби дає право на встановлення державному службовцю надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.
Стаж державної служби обчислюється відповідно до статті 46 вищевказаного Закону та Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 р. № 229 (далі – Порядок № 229).
Згідно ч. 2 ст. 46 Закону № 889-VIIІ та пункту 4 Порядку № 229 до стажу державної служби зараховуються, зокрема період, коли державний службовець не працював з поважних причин, але залишався у трудових відносинах з державним органом.
Відповідно до роз’яснення Національного агентства України з питань державної служби від 13.09.2022 р. № 157-р/з «Щодо зарахування до стажу державної служби періоду перебування у відпустці без збереження заробітної плати, наданої відповідно до ч. 4 ст. 12 Закону України від 15.03.2022 р. № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» зазначено, що період перебування державного службовця у відпустці без збереження заробітної плати, наданої відповідно до ч. 4 ст. 12 Закону України № 2136-IX, зараховується до стажу державної служби, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової щорічної оплачуваної відпустки.
Отже, період відпустки, наданої державному службовцю на підставі ч.4 ст.12 Закону № 2136-IX не зараховується до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку, проте зараховується до стажу державної служби, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової щорічної оплачуваної відпустки.