#Legal Questions:Державна реєстрація третейського суду

Третейський суд — недержавний незалежний орган, що утворюється за угодою або відповідним рішенням заінтересованих фізичних та/або юридичних осіб у порядку, встановленому Законом України “Про третейські суди”, для вирішення спорів, що виникають із цивільних та господарських правовідносин.

Постійно діючий третейський суд підлягає державній реєстрації в порядку, передбаченому Законом України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань”.

Порядок утворення третейського суду для вирішення конкретного спору визначається третейською угодою, умови якої не можуть суперечити положенням Закону України “Про третейські суди”.

Для державної реєстрації постійно діючого третейського суду подаються такі документи:

1️⃣ Заява про державну реєстрацію постійно діючого третейського суду (форма 7).
2️⃣ Примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління засновника про створення постійно діючого третейського суду.
3️⃣Установчі документи постійно діючого третейського суду (положення, регламент третейського суду):
✅положення про постійно діючий третейський суд та регламент третейського суду затверджуються його засновником і публікуються;
✅положення про постійно діючий третейський суд повинно містити відомості про його найменування, місцезнаходження, відомості про засновника третейського суду, склад, компетенцію та порядок створення органів самоврядування третейських суддів, порядок обрання голови третейського суду, підстави та порядок припинення діяльності третейського суду, інші положення, визнані засновником за необхідні для забезпечення належної діяльності третейського суду відповідно до Закону України “Про третейські суди”;
✅регламент третейського суду повинен визначати порядок та правила звернення до третейського суду, порядок формування складу третейського суду, правила вирішення спорів третейським судом, інші питання, віднесені до компетенції третейського суду цим Законом. Регламент третейського суду може містити положення, які хоча і не передбачені цим Законом, але не суперечать принципам організації та діяльності третейського суду, визначеним цим Законом, і є необхідними для належного здійснення третейським судом повноважень з третейського вирішення спорів.

4️⃣Список третейських суддів, які повинні містити такі відомості про третейських суддів: дата народження, освіта, отримана спеціальність, останнє місце роботи, загальний трудовий стаж, стаж роботи за спеціальністю.
5️⃣Копія статуту засновника третейського суду.

Відповідно до статті 8 Закону України “Про третейські суди” постійно діючі третейські суди можуть утворюватися та діяти при зареєстрованих згідно з чинним законодавством України:

✅всеукраїнських громадських організаціях;
✅всеукраїнських організаціях роботодавців.

Постійно діючі третейські суди не можуть утворюватися та діяти при органах державної влади та органах місцевого самоврядування.

Строк розгляду документів, поданих для державної реєстрації — не пізніше 15 робочих днів з дати подання документів для державної реєстрації.

Вимоги до оформлення документів, що подаються для державної реєстрації передбачені статтею 15 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань”.

З переліком документів, які мають подаватись для проведення реєстраційних дій щодо громадських формувань, їх зразками, а також порядком подання документів і контактів можна ознайомитись на офіційному веб — сайті Південно — Східного міжрегіонального управління  Міністерства юстиції (м. Дніпро) в рубриці “Управління  державної  реєстрації”.