#LegalQuestions: розірвання шлюбу💔💍 із засудженим
В яких випадках можливе розірвання шлюбу?
Сімейним кодексом України визначені підстави припинення шлюбу, однією з яких є його розірвання.
Шлюб припиняється внаслідок його розірвання за спільною заявою подружжя або одного з них відповідно до статей 106 і 107, а також за спільною заявою подружжя або за позовом одного з подружжя на підставі рішення суду.
Статтями 106 та 107 зазначеного Кодексу врегульовано порядок розірвання шлюбу державним органом реєстрації актів цивільного стану.
Так подружжя, яке не має дітей, має право подати до державного органу реєстрації актів цивільного стану заяву про розірвання шлюбу.
В яких випадках можливе розірвання шлюбу одним з подружжя?
У разі, якщо один із подружжя через поважну причину не може особисто подати заяву про розірвання шлюбу до державного органу реєстрації актів цивільного стану, таку заяву, нотаріально засвідчену або прирівняну до неї, від його імені може подати другий з подружжя.
У цьому випадку реєстрація розірвання шлюбу і видача подружжю відповідного свідоцтва провадиться після закінчення одного місяця з дня подачі подружжям заяви.
Державним органом реєстрації актів цивільного стану шлюб розривається за заявою одного із подружжя, якщо другий із подружжя визнаний безвісно відсутнім, недієздатним або засуджений за вчинення злочину до позбавлення волі на строк не менш як три роки.
В такому випадку реєстрація провадиться за заявою одного з подружжя на підставі копії судового рішення про визнання другого з подружжя безвісно відсутнім або недієздатним внаслідок душевної хвороби чи недоумства або копії вироку суду (виписки з вироку) про засудження його до позбавлення волі на строк не менше трьох років.
Шлюб розривається незалежно від наявності між подружжям майнового спору.
Моментом припинення шлюбу у разі розірвання шлюбу державним органом реєстрації актів цивільного стану є день реєстрації розірвання шлюбу.
Розірвання шлюбу засвідчується свідоцтвом про розірвання шлюбу.
В яких випадках можливе розірвання шлюбу за рішенням суду?
Сімейним кодексом України врегульовано питання розірвання шлюбу за рішенням суду.
Відповідно до статті 109 наведеного Кодексу суд постановляє рішення про розірвання шлюбу, якщо буде встановлено, що заява про розірвання шлюбу відповідає дійсній волі дружини та чоловіка і після розірвання шлюбу не будуть порушені їхні особисті та майнові права, а також права їхніх дітей.
Таке рішення постановляється судом після спливу одного місяця від дня подання заяви. До закінчення цього строку дружина і чоловік мають право відкликати заяву про розірвання шлюбу.
Суд вживає заходів щодо примирення подружжя, якщо це не суперечить моральним засадам суспільства.
Відповідно до статті 115 Сімейного Кодексу розірвання шлюбу, здійснене за рішенням суду, має бути зареєстроване в державному органі реєстрації актів цивільного стану, за заявою колишньої дружини або чоловіка.
Реєстрація розірвання шлюбу може провадитись незалежно від строку, що минув після постановлення судом рішення про розірвання шлюбу, яке набрало чинності.
Моментом припинення шлюбу у разі розірвання його судом є день набрання чинності рішенням суду про розірвання шлюбу.
Якщо один із подружжя помер до набрання чинності рішенням суду про розірвання шлюбу, вважається, що шлюб припинився внаслідок його смерті.
У разі, якщо у день набрання чинності рішенням суду про розірвання шлюбу один із подружжя помер, вважається, що шлюб припинився внаслідок його розірвання.
Чи можливо залишити шлюбне прізвище одному із подружжя після розірвання?
Особа, яка змінила своє прізвище у зв’язку з реєстрацією шлюбу, має право після розірвання шлюбу надалі іменуватися цим прізвищем або відновити своє дошлюбне прізвище, що визначено статтею 113 Сімейного кодексу України.
Відділи реєстрації актів цивільного стану в семиденний строк повідомляють районні (міські) військові комісаріати про зміну призовниками і військовозобов’язаними прізвища у зв’язку з реєстрацією розірвання шлюбу.
Які особливості розірвання шлюбу із засудженим?
Державна реєстрація розірвання шлюбу може бути проведена відділом державної реєстрації актів цивільного стану за заявою одного з подружжя, справжність підпису на якій має бути нотаріально засвідченою, або прирівняною до нотаріально засвідченої, якщо актовий запис про розірвання шлюбу вже складено за заявою другого з подружжя на підставі рішення суду про розірвання шлюбу або на підставі вироку суду про засудження одного з подружжя до позбавлення волі на строк не менш як три роки до набрання чинності Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», у разі якщо така особа не може з поважної причини особисто з’явитися до відділу державної реєстрації актів цивільного стану.
Справа про розірвання шлюбу за заявою особи, засудженої до позбавлення волі, може бути розглянута судом за участю представника такої особи.