Брифінг в Дніпропетровській ОДА щодо роботи нотаріату та державних реєстрів

Про роботу нотаріату та державних реєстрів в умовах воєнного стану розповів сьогодні на брифінгу у Дніпропетровській обласній військовій адміністрації Іван ЛЕГОСТАЄВ — начальник Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро).

«На початку війни держреєстри закрили, аби уникнути ворожих кібератак. Тепер вони відновили роботу на неокупованих територіях та у регіонах, де не ведуться бойові дії. Мешканці області знов можуть продавати або купувати нерухомість. Так , в Дніпропетровській області 307 державних та приватних нотаріусів отримали можливість в умовах воєнного стану вчиняти нотаріальні дії щодо цінного майна. Цей перелік затверджений Мін’юстом та буде розширюватись.», – зазначив Іван ЛЕГОСТАЄВ.

Ознайомитися з повним переліком можна за посиланням: http://minjust.gov.ua/files/general/2022/05/13/20220513110228-55.pdf, список постійно оновлюватиметься.

Під час брифінгу Іван ЛЕГОСТАЄВ також зауважив, що у період воєнного стану посвідчення угод з купівлі-продажу нерухомості в Україні має певні особливості, а саме:
1. Заборонено укладати угоди щодо продажу нерухомого майна на підставі довіреності, тобто вимагається особиста присутність продавця або відчужувача. Це обмеження певним чином може ускладнити процес передачі права власності для людей, які перебувають за межами України, однак убезпечить від незаконних дій.
2. Відчужити можна лише ту нерухомість, якою володіють не менше місяця (крім випадків отримання її в спадщину чи власної долі, наприклад, після поділу майна подружжя), через визначення розміру частки в спільній сумісній власності.
3. Заставити і відчужити нерухомість можна лише за її місце розташуванням (тобто перебуваючи у Дніпрі, не можна продати своє майно в Харкові).
4. Заборонено вчинення нотаріальних дій від імені громадяни рф, крім тих, що проживають на території України на законних підставах. Це обмеження діятиме до прийняття та набрання чинності Закону України щодо врегулювання відносин за участю осіб, пов’язаних з державою-агресором, та не поширюватиметься на нотаріальні дії із засвідчення справжності підпису на заяві про вихід з російського громадянства та посвідчення заповіту військовополоненого.

Разом з тим, акцентував увагу, що Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру повідомила про відновлення роботи автоматизованої системи Державного земельного кадастру (АС ДЗК) в умовах воєнного стану в Україні. Функціонування та ведення кадастрової системи здійснюватиметься з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 07.05.2022 № 564 «Деякі питання ведення та функціонування Державного земельного кадастру в умовах воєнного стану», задля забезпечення надання нагальних адміністративних послуг.

В контексті вчинення нотаріальних дій це означає, що нотаріусам України відновлено можливість посвідчувати договори купівлі-продажу приватних будинків та земельних ділянок за місцем розташування такого майна та за умови, що такому нотаріусу надано доступ до АС ДЗК.

📹 Більш детально дивіться за посиланням⏩ http://youtu.be/4wp6q38upJQ