Прийнято участь у нараді щодо запобігання рейдерських захоплень земель сільськогосподарського призначення
11 серпня 2021 року, очільник Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) Іван ЛЕГОСТАЄВ прийняв участь у нараді, яка відбулась в Дніпропетровській обласній державній адміністрації під головуванням першого заступника голови Дніпропетровської обласної державної адміністрації Володимира ОРЛОВА.
Темою наради було «Запобігання рейдерських захватів земель сільськогосподарського призначення в регіоні».
До участі у нараді були залучені аграрії з різних громад області, представники правоохоронних органів, громадських організацій та фахівці в галузі права.
В рамках проведеного заходу Іван ЛЕГОСТАЄВ нагадав механізми, які допоможуть захиститися від «рейдерства» аграріям та їх бізнесу, а саме:
✔️вчасно оформити та внести записи до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (далі – Державний реєстр) про речові права на земельні ділянки;
✔️оформити договір оренди (суборенди) землі бажано в нотаріально посвідченій формі;
✔️постійно здійснювати моніторинг записів щодо нерухомого майна та бізнесу в державних реєстрах;
✔️визначити у статуті підприємства вимоги щодо обов’язкового нотаріального посвідчення певних видів документів;
✔️скористатися послугою інформування «СМС-МАЯК», який повідомляє власників про зміни в статусі їх нерухомості (smsmayak.com.ua);
✔️в разі отримання повідомлення із будь-яких ресурсів про спробу заволодіти належним Вам нерухомим майном необхідно звернутися до будь-якого державного реєстратора із заявою про заборону вчинення будь-яких реєстраційних дій. Із заявою може звернутися ВИКЛЮЧНО власник об’єкта нерухомого майна. Строк дії такої заяви – 15 календарних днів. Повторне подання заяви можливе через 5 календарних днів.
Разом з тим, акцентував увагу, що у випадку, коли «рейдерське» захоплення відбулось необхідно:
📌Звернутись до правоохоронних органів.
📌Подати скаргу до Колегії з розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб’єктів державної реєстрації (далі — Колегія). Колегією скарги розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, — невідкладно, але не пізніше п’ятнадцяти днів від дня їх отримання.
Зі зразками скарг у сфері державної реєстрації можна ознайомитися за посиланням: http://bit.ly/37yBGyj.
Водночас, зазначив, що вирішення питання «рейдерського» захоплення та поновлення своїх прав можливе у судовому порядку. Зокрема, маєте право оскаржити угоди, реєстраційні дії в суді, накласти в межах судового провадження арешт на активи, установити заборону проводити певні дії.
Разом з тим, проінформував, що сфера державної реєстрації бізнесу ефективно захищена державою, шляхом прийняття 03.10.2019 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту права власності», яким регламентовано механізми спрямовані на захист від «рейдерських» посягання.