#Legal Questions: Авансування винагороди арбітражному керуючому у справі про банкрутство фізичної особи
Боржник-фізична особа, за наявності підстав, передбачених Кодексом України з процедур банкрутства (далі по тексту — Кодекс), має право оголосити себе банкрутом. Для цього така особа звертається до господарського суду із заявою про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність фізичної особи. До заяви повинні бути додані відповідні підтверджуючі неплатоспроможність (загрозу неплатоспроможності) документи та докази авансування боржником на депозитний рахунок суду винагороди арбітражному керуючому (за три місяці виконання ним повноважень керуючого реструктуризацією).
Кодексом встановлений розмір основної грошової винагороди арбітражного керуючого — п`ять розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (за кожен місяць виконання ним повноважень керуючого реструктуризацією).
З 01.07.2022 до 31.11.2022 прожитковий мінімум для працездатних осіб складає 2 600 грн. Отже, при поданні фізичною особою заяви про відкриття провадження у справі про свою неплатоспроможність потрібно надати суду докази авансування винагороди арбітражному керуючому в сумі 39000 грн (із розрахунку: 2 600 грн х 5 х 3 = 39 000 грн). Наразі для багатьох пересічних громадян, хто опинився в скрутному життєвому становищі, це непідйомна сума.
Слід зазначити, що діючий Кодекс не передбачає можливості для розстрочення, відкладення або зменшення розміру винагороди керуючому реструктуризацією.
Зрозуміло, що питання високої вартості процедури банкрутства, є тим негативним аспектом, який не спонукає боржників-фізичних осіб скористатися правом на подання заяви про відкриття провадження у справі про свою неплатоспроможність .
Втім аналіз висновків Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду, викладених у постанові від 19.11.2020 у справі № 910/726/20, дозволив встановити, що можливість для позитивного вирішення цього питання в українців все ж таки є. Верховний Суд доходить висновку, що: «…боржника (фізичну особу) не позбавлено можливості укласти угоду з арбітражним керуючим, який погодиться на умовах відстрочення оплати до реалізації майна боржника виконувати повноваження керуючого реструктуризацією у справі про банкрутство цієї особи та відповідного звернення обох осіб (боржника та арбітражного керуючого) до суду про призначення його керуючим реструктуризацією у справу про банкрутство фізичної особи, яке подається разом із заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство. Місцевий суд може розглянути подані документи, як альтернативу мирного врегулювання правовідносин з оплати винагороди арбітражному керуючому, та прийняти відповідне рішення про можливість задоволення заяви боржника, дослідивши всю сукупність наданих ним доказів на обґрунтування неплатоспроможності фізичної особи…» (мова оригіналу).
Робота по вдосконаленню законодавства з питань банкрутства в напрямку спрощення доступу до процедур банкрутства не залишила поза увагою питання можливості відкриття справи про неплатоспроможність фізичної особи за її заявою, без здійснення авансування винагороди арбітражному керуючому на депозитний рахунок суду. Так, у Верховній Раді 07.06.2022 за № 7442 зареєстровано проєкт Закону України «Про внесення змін до Кодексу України з процедур банкрутства щодо застосування процедур банкрутства у період дії воєнного стану». Законопроєктом передбачається доповнити, зокрема, Прикінцеві та перехідні положення Кодексу новим пунктом 16 такого змісту: «16. Установити, що тимчасово, на період дії воєнного стану та протягом шести місяців з дати припинення або скасування воєнного стану: якщо проведення бойових дій призвело до неплатоспроможності боржника, відносно такого боржника справу про банкрутство (неплатоспроможність) може бути відкрито за заявою такого боржника без здійснення авансування винагороди арбітражному керуючому на депозитний рахунок суду, передбаченої цим Кодексом. В такому разі до заяви про відкриття справи про банкрутство (неплатоспроможність) додається копія укладеної боржником угоди з обраним ним арбітражним керуючим про виконання арбітражним керуючим повноважень у справі про банкрутство (неплатоспроможність) до її закриття з оплатою винагороди на умовах, визначених цією угодою. Господарський суд, відкриваючи провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) відповідно до цього пункту, призначає арбітражного керуючого, з яким боржником укладено угоду, розпорядником майна або керуючим реструктуризацією.» (мова оригіналу).
Громадяни Україні, у яких під час повномасштабної збройної агресії Російської Федерації знищується велика кількість майна, наслідком чого настає їх неплатоспроможність, з нетерпінням очікують на прийняття таких змін до законодавства, які руйнують перепони на шляху до звільнення від боргів.