#Legal Questions: Безбар’єрність у воєнний час: допомога дитині у тривожній ситуації

Повномасштабна війна, яка спіткала українців, завдає значної шкоди психологічному стану дітей. Зміна звичних умов життя, часті повітряні тривоги, бомбардування, розлука з батьками, близькими людьми, чи навіть їх втрата, насилля, невідомість та інші фактори негативно впливають на дитину. Діти дуже чітко відчувають тривогу, паніку та страх своїх батьків. 

Для того, щоб мінімізувати негативний вплив на психіку дітей, у Міністерстві охорони здоров’я України розроблено рекомендації, яких пропонують дотримуватися батькам, або особам, які їх замінюють:

  1. Говоріть із дитиною про те, що вона відчуває, обговорюйте емоції. Варто пояснити, що страх перед невідомим – це нормально, що всі люди його відчувають. Важливо мати у родині довірливі стосунки, щоб відверто говорити з дитиною і мати можливість їй вчасно допомогти. Звичайно, говорити на ці складні і болючі теми треба дуже обережно, розуміючи можливі наслідки. Можна спілкуватися різними способами: вербально, малюнками або ж в ігровій формі. 
  2. Будьте поруч. Дитина має відчувати вашу підтримку. В ситуації, коли вас охоплює паніка, згадайте, що поруч – дитина, яка просто не розуміє, що відбувається. Не забувайте про тілесних контакт: обійміться, пригорніть до себе, тримайте дитину за руку.
  3. Обговоріть разом можливий план дій. Необхідно роз’яснити, як діяти в тій чи іншій ситуації, скласти план дій, щоб він був зрозумілим дитині. Поясніть, чому важливо дотримуватися ваших рекомендацій («Так ми будемо у безпеці», «Так я буду спокійним/ою за тебе»).
  4. Зробіть щось разом. Спробуйте почитати чи послухати книги з дитиною, помалювати, поспівати – у спільній діяльності дитина відчуватиме вашу підтримку.
  5. Контролюйте себе. Основна допомога дитині – ваш самоконтроль. Намагайтеся опанувати себе. Коли ви здатні критично мислити, оцінювати ситуацію та вгамовувати паніку, коли ви спокійні та впевнені у своїх діях, дитина також почувається більш впевнено.

Загалом, варто приділити більше уваги дітям, говорити з ними про їх настрій та проблеми. Для отримання психологічної допомоги, щоб впоратися зі стресом та депресією, разом із дитиною можна звернутися до спеціалістів. Робота з психологом допоможе вашій дитині та попередить ще більші негативні наслідки війни в тому числі психологічні. Війна залишає важкий слід у наших душах, але ми спільно маємо мінімізувати її негативний вплив на дитину.

#bezbariernist #barrierfree #BarrierFree_Ukraine #Безбарєрність