#Legal Questions: Воєнний стан — не привід для несплати житлово-комунальних платежів

Відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг, регулюються Законом України «Про житлово-комунальні послуги».

Всі ми є споживачами житлово-комунальних послуг, які нам повинні надаватись своєчасно та якісно, а  у нас, як у споживачів даних послуг, також є обов’язок згідно до статті 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» своєчасно та в повній мірі розраховуватись щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором, за надані нам послуги. 

Разом з тим, дуже багато українських родин з початку повномасштабного вторгнення Російської Федерації на територію України зазнали фінансових труднощів: безробіття, підвищення цін на харчі, інфляція, всі ці фактори в сукупності поглиблюють соціальні проблеми в нашій державі, якщо  на їжу людині більш-менш вистачає грошей, то на оплату комунальних послуг – не завжди. 

Щоб населення не несло додатковий «фінансовий тягар», українським Урядом було оперативно прийнято рішення в умовах нових реалій.

Так, постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану» від 06.03.2022 № 206 установлено, що з 24 лютого 2022 року та до припинення чи скасування воєнного стану в Україні забороняється:

📌нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги;

📌припинення/зупинення надання житлово-комунальних послуг населенню у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі.

Таким чином, якщо у вас є заборгованість за оплату комунальних послуг, під час війни пеня за нею не зростає. Також за такі несплати не будуть штрафувати. До того ж, заборонено обмежувати (припиняти) надання відповідної комунальної послуги споживачам, навіть якщо вони мають борги за сплату «комуналки», які накопичилися не тільки під час дії воєнного стану, а й до нього.

Підсумовуючи, звертаємо увагу, що усі комунальні служби не припинили свою роботу з початку війни: в наших домівках є газ, вода та електроенергія, тому їх працівники повинні отримувати заробітну плату, а власники сплачувати відповідні податки, через що споживачам потрібно намагатися сплачувати за спожиті житлово-комунальні послуги.