#Legal Questions: Відкриті судові провадження щодо розпуску деяких громадських організацій Запорізької області

З початку війни Південно-Східним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м. Дніпро) ініційовано судові провадження про заборону (примусовий розпуск) деяких громадських формувань у Запорізькій області, в яких керівники та члени організацій  з метою посилення проросійських настроїв серед населення України проводять активну антиукраїнську інформаційно-пропагандистську діяльність шляхом поширення певних стереотипів щодо взаємовідносин між Україною та росією, підтримують терористичну діяльність та контакти з урядом і збройними силами російської федерації (ЗС РФ). Службою безпеки України було встановлено, що спецслужбами та ЗС РФ активно використовуються вітчизняні козацькі громадські формування проросійської спрямованості для закріплення та зміцнення позицій ворога на тимчасово окупованих територіях України, в тому числі і в Запорізькій області.

Згідно зі ст. 36 Конституції України громадяни України мають право на свободу об`єднання у політичні партії та громадські організації для здійснення і захисту своїх прав і свобод та задоволення політичних, економічних, соціальних, культурних та інших інтересів, за винятком обмежень, встановлених законом в інтересах національної безпеки та громадського порядку, охорони здоров`я населення або захисту прав і свобод інших людей.

Статтею 37 Конституції України передбачено, що утворення і діяльність політичних партій та громадських організацій, програмні цілі або дії яких спрямовані на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, незаконне захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства, на розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини, здоров`я населення, забороняються. Політичні партії та громадські організації не можуть мати воєнізованих формувань. Не допускається створення і діяльність організаційних структур політичних партій в органах виконавчої та судової влади і виконавчих органах місцевого самоврядування, військових формуваннях, а також на державних підприємствах, у навчальних закладах та інших державних установах і організаціях. Заборона діяльності об`єднань громадян здійснюється лише в судовому порядку. 

Частинами  1-3 ст. 4 Закону України «Про громадські об`єднання», утворення і діяльність громадських об’єднань, мета (цілі) або дії яких спрямовані на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, незаконне захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства, на розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини, здоров’я населення, пропаганду комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та їхньої символіки, порушення рівноправності громадян залежно від їх раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками; поширення відомостей, що містять виправдування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії Російської Федерації проти України, забороняються. Громадські об’єднання не можуть мати воєнізованих формувань. Інші обмеження права на свободу об’єднання, у тому числі на утворення і діяльність громадських об’єднань, можуть бути встановлені виключно законом в інтересах національної безпеки та громадського порядку, охорони здоров’я населення або захисту прав і свобод інших людей.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 28 Закону України «Про громадські об`єднання» (далі Закон) громадське об’єднання може бути заборонено судом за позовом уповноваженого органу з питань реєстрації у разі виявлення ознак порушення громадським об’єднанням вимог статей 36, 37 Конституції України, статті 4 цього Закону, а також у разі засудження його уповноважених осіб за вчинення кримінального правопорушення проти основ національної безпеки України, передбаченого статтею 111-1 Кримінального кодексу України. Заборона громадського об’єднання має наслідком припинення його діяльності у порядку, встановленому Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань».

Статтею 25 Закону України «Про громадські об`єднання» визначені способи припинення діяльності громадського об`єднання. Припинення діяльності громадського об`єднання здійснюється: 1) за рішенням громадського об`єднання, прийнятим вищим органом управління громадського об`єднання, шляхом саморозпуску або реорганізації шляхом приєднання до іншого громадського об`єднання такого самого статусу; 2) за рішенням суду про заборону (примусовий розпуск) громадського об`єднання. Припинення діяльності громадського об’єднання відбувається в порядку, визначеному Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань».

Відтак міжрегіональним управлінням ініційовано судові провадження щодо заборони (примусового розпуску) таких громадських об’єднань: 

📌ГРОМАДСЬКА ОРГАНІЗАЦІЯ «ВСЕУКРАЇНСЬКА, ЗАПОРІЗЬКА ГРОМАДА «БРАТСТВО КОЗАКІВ»;

📌МІЖНАРОДНА ГРОМАДСЬКА ОРГАНІЗАЦІЯ МІЖНАРОДНИЙ СОЮЗ КОЗАКІВ «КОЗАЦТВО ЗАПОРІЗЬКЕ ІМЕНІ ОТАМАНА БЛИЗНЮКА»;

📌громадська організація МЕЛІТОПОЛЬСЬКИЙ КУРІНЬ КОЗАЦЬКОГО ВІЙСЬКА ЗАПОРІЗЬКОГО НИЗОВОГО.

Станом на сьогоднішній день Запорізьким окружим адміністративним судом вже прийнято рішення, яке набрало законної сили щодо заборони (примусового розпуску) громадської організації   МЕЛІТОПОЛЬСЬКИЙ КУРІНЬ КОЗАЦЬКОГО ВІЙСЬКА ЗАПОРІЗЬКОГО НИЗОВОГО. З повним рішення суду можна ознайомитись на сайті Єдиного державного реєстру судових рішень 

Боротьба триває, маємо успіхи, віримо в Перемогу.