#Legal Questions: Дії заявника для подачі заяви до Європейського суду з прав людини в умовах війни

Як відомо, Конвенція про захист прав людини та основоположних свобод запровадила систему наднаціонального контролю за дотриманням прав людини на внутрішньодержавному рівні.

Механізмом, який забезпечує контроль за дотриманням державами-учасницями зобов’язань за Конвенцією, є Європейський суд з прав людини. Однак, аби звернутися до Європейського суду з прав людини за порушення росією зобов’язань за  Конвенцією, необхідно дотриматися певних умов.

В першу чергу, варто звернути увагу, що до Європейського суду з прав людини  проти росії можна буде звернутися лише щодо подій, які відбулися до 16 вересня 2022 року.

Окрім цього, слід не пропустити строк подачі скарги до Європейського суду з прав людини, який складає лише 4 місяці після вичерпання національних способів захисту, або події, що порушує права, гарантовані Конвенцією (наприклад, з моменту бомбардування чи ракетного удару, які знищили майно, або ж внаслідок якого заподіяно шкоду здоров’ю, тощо). Тому, якщо особа все таки має намір звернутися до Європейського суду з прав людини, необхідно оперативно готувати заяву і докази, щоб не пропустити 4-місячний термін. 

Для цілей вичерпання внутрішніх засобів правового захисту в умовах збройного конфлікту варто написати заяву про злочин до правоохоронних органів України (поліція, Служба безпеки України, прокуратура) та росії (слідчий комітет рф), надіслати її рекомендованою поштою із повідомленням про вручення, або електронною поштою. Це в подальшому буде слугувати доказом в Європейському суді з прав людини, про те, що таку заяву надсилали.  

Також особливу увагу слід приділити встановленню фактів, доказам на підтвердження шкоди, завданої збройною агресією росії. Зокрема, слід детально описати фактаж подій, за яких особа зазнала поранення, або втратила родичів, або ж довести факт пошкодження чи знищення нерухомості та майна, що перебувало в ній, а також характер пошкодження чи знищення.

На підтвердження заподіяної російськими загарбниками шкоди та їх наслідків варто додати документи, що підтверджують скарги, якими можуть бути: свідоцтва, медичні довідки, статті із ЗМІ, фото та відео, будь-які чеки на пошкоджене чи знищене майно або медичне лікування, свідчення сусідів, родичів, друзів тощо, копії яких треба надати до Європейського суду разом із заявою.

 

Після зібрання всіх доказів, слід заповнити заяву до Європейського суду з прав людини, спеціальний формуляр якої розміщений на офіційному вебсайті Суду: http://www.echr.coe.int/Pages/home.aspx?p=applicants/forms/ukr&c=.

Додатково до цього на сайті Суду також міститься пояснення (нотатка)  для заповнення формуляру заяви. До заповненої та підписаної заяви треба додати всі зібрані докази, а також необхідні документи, в тому числі копії звернень до правоохоронних органів та їхні відповіді, або ж поштові підтвердження про вручення таких листів правоохоронним органам. Після надіслати заяву разом із додатками до Європейського суду з прав людини рекомендованим листом на таку адресу:

The Registrar, European Court of Human Rights,

Council of Europe, 67075 Strasbourg cedex, FRANCE. 

Нагадаємо, що розгляд заяви є безкоштовним, однак розраховувати на швидкий розгляд скарги не варто.

Поряд з цим, кожна заява важлива, адже окрім того, що дозволяє отримати справедливу сатисфакцію (компенсацію) за завдану шкоду, ще й сприяє засудженню дій російського агресора та слугує на міжнародній арені додатковим доказом їхніх загарбницьких, насильницьких дій.