#Legal Questions: Зміни в законодавстві щодо державної реєстрації громадських формувань

26.07.2022 набрали чинності окремі положення Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення механізму протидії рейдерству” № 2255-ІХ, який було прийнято Верховною Радою України 12.05.2022.

Так, змінами передбачено інформування в режимі реального часу керівника громадського формування зі статусом юридичної особи засобами телекомунікаційного зв’язку (за наявності їх в Єдиному державному реєстрі) про факт отримання документів для проведення реєстраційних дій відносно цього громадського формування та безпосередньо про факт проведення реєстраційних дій з повідомленням змінених відомостей в Єдиному державному реєстрі. Інформування про зміни в ЄДР стане доступним через 4 місяці з дня опублікування Закону, тобто наприкінці вересня 2022 року.

Відтепер при реєстрації громадських об’єднань зі статусом юридичної особи в заяві щодо державної реєстрації непотрібно подавати інформацію про його засновників. Також уточнено перелік документів, що засвідчує повноваження представника громадського формування, зокрема ним може бути:

  • 🔰документ, що підтверджує повноваження законного представника особи;
  • 🔰нотаріально посвідчена довіреність;
  • 🔰довіреність, видана відповідно до законодавства іноземної держави;
  • 🔰рішення уповноваженого органу управління громадського формування про призначення керівника (за умови подання відповідної заяви особисто таким керівником). Цей пункт застосовується також і до громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи;
  • 🔰довіреність, видана за підписом керівника політичної партії, керівника її структурного утворення чи іншої особи, уповноваженої діяти від імені політичної партії, її структурного утворення та засвідчена печаткою політичної партії, її структурного утворення (у разі проведення реєстраційних дій щодо політичної партії, структурного утворення політичної партії).

Виключена така процедура як зупинення розгляду документів, поданих для державної реєстрації громадських формувань, натомість додано підстави для відмови у державній реєстрації зокрема з причин: 

  • 🔰подання документів або відомостей, передбачених Законом, не в повному обсязі;
  • 🔰подання документів з порушенням встановленого законодавством строку для їх подання, крім документів щодо кінцевого бенефіціарного власника.

Також передбачено, що якщо протягом місяця з дня прийняття рішення про відмову в державній реєстрації змін, заявником повторно подано документи для відповідної державної реєстрації, адміністративний збір не справляється.

Змінами передбачено, що рішення, дії або бездіяльність територіального органу  Міністерства юстиції України можуть бути оскаржені до Міністерства юстиції України протягом одного місяця з дня, коли особа дізналася чи могла дізнатися про порушення своїх прав, але не пізніше шести місяців з дня прийняття відповідного рішення, здійснення дії або бездіяльності, також внесено уточнення безпосередьно до самої процедури.

З переліком документів, які мають подаватись для проведення реєстраційних дій щодо громадських формувань, їх зразками, а також порядком подання документів і контактів  можна ознаоймитись на офіційному вебсайті Південно-Східного міжрегіонального управління  Міністерства юстиції (м. Дніпро) в розділі “Управління  державної  реєстрації”.