#Legal Questions: Особливості посвідчення договорів про відчуження земельних ділянок сільськогосподарського призначення

Минув рік з моменту відкриття ринку землі. Саме 01 липня 2021 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення», який відкрив перший етап функціонування ринку землі сільськогосподарського призначення. У зв’язку з цими змінами надзвичайно важливу роль у питаннях щодо права власності почав відігравати нотаріат, адже саме нотаріуси стали одними з перших  при посвідчені правочинів із  земель сільськогосподарського призначення

Варто зазначити, що з моменту відкриття ринку землі, з 01 липня 2021 року по 01 липня 2022 року, приватними та державними нотаріусами Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) було посвідчено правочинів щодо відчуження земельних ділянок сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства, виділення в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) та ведення товарного сільськогосподарського виробництва, зокрема:

📌Дніпропетровська область: 7608, з них  210 — у державних нотаріусів; 

📌Запорізька область: 3748, з них 55 — у державних нотаріусів; 

📌Кіровоградська область: 8638, з них 384 —  у державних нотаріусів.

Нагадаємо, що на категорію земельних ділянок сільськогосподарського призначення було накладено мораторій, починаючи з 2002 року. При посвідченні договорів про відчуження земельних ділянок нотаріуси керуються, зокрема, положеннями статті 130 Земельного кодексу України. 

Законодавством визначено 8 випадків, коли набуття права власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення забороняється.

Ці заборони стосуються як фізичних осіб, так і юридичних. Для останніх перелік нормативних «табу» значно ширший, і певні вимоги законодавства стосуються сфери фінансового моніторингу в частинні необхідності розкриття інформації про кінцевих бенефіціарних власників.

Перелік документів, який потрібно буде подати нотаріусу, залежатиме від суб’єктів правочину. Наприклад, якщо сторонами договору відчуження земельної ділянки є громадяни, то окрім документів, які підтверджують їх особу і громадянство України, потрібно обов’язково надати:

  • 📌державний акт на право власності на землю;
  • 📌договір;
  • 📌свідоцтво про право на спадщину або інший документ, що підтверджує право власності;
  • 📌документи про грошову оцінку відчужуваної земельної ділянки.

З метою визначення загальної площі ділянок, які вправі набути у власність одна особа, нотаріусу необхідно буде надати відомості та документи про перебування набувача у шлюбі, у тому числі, зареєстрованому за кордоном, та про набуття землі сільськогосподарського призначення на праві спільної сумісної власності подружжя.

Слід зазаначити, що з метою створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану» від 24 березня 2022 року № 2145-ІХ (далі – Закон № 2145), врегульовано відносини, повязані з раціональним та повноцінним використанням земель сільськогосподарського призначення.

Так, основними положеннями Закону № 2145 є доповнення Перехідних положень Земельного кодексу України пунктами 27 та 28, відповідно, зокрема, до яких під час дії воєнного стану:

1) вважаються поновленими на один рік без волевиявлення сторін відповідних договорів і без внесення відомостей про поновлення договору до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно договори оренди, суборенди, емфітевзису, суперфіцію, земельного сервітуту, строк користування земельними ділянками щодо яких закінчився після введення воєнного стану, щодо земельних ділянок сільськогосподарського призначення:

а) державної, комунальної власності, невитребуваних, нерозподілених земельних ділянок, а також земельних ділянок, що залишилися у колективній власності і були передані в оренду органами місцевого самоврядування;

б) приватної власності;

2) передача в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на строк до одного року земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності (крім тих, що перебувають у постійному користуванні осіб, які не належать до державних, комунальних підприємств, установ, організацій), а також земельних ділянок, що залишилися у колективній власності колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, нерозподілених та невитребуваних земельних ділянок і земельних часток (паїв) здійснюється на певних умовах.

Таким чином, Законом № 2145 передбачено:

📌поновлення на один рік договорів, речове право за якими зареєстровано відповідно до законодавства, що діяло до 01 січня 2013 року, або в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, а також закінчення строку дії яких припадає на час дії воєнного стану;

📌надання в оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення на строк до одного року (стосується земель, що не перебували у користуванні, поряд з існуючими, визначеними законом механізмами).