#Legal Questions: Функціонування автоматизованої системи виконавчого провадження та Єдиного реєстру боржників під час воєнного стану

Автоматизована система виконавчого провадження (далі – АСВП) – це комп’ютерна програма, що забезпечує збирання, зберігання, облік, пошук, узагальнення, надання відомостей про виконавче провадження, формування Єдиного реєстру боржників та захист від несанкціонованого доступу, порядок функціонування якої визначається Положенням про автоматизовану систему виконавчого провадження,  затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 05.08.2016 № 2432/5.

Адміністратором АСВП є державне підприємство «Національні інформаційні системи» (далі — ДП «НАІС»), що засноване Міністерством юстиції України, та яке уповноважене відповідно до законодавства на забезпечення здійснення заходів із створення та технологічного супроводження програмного забезпечення АСВП, збереження та захисту даних, що містяться у ній.

Функціонування АСВП та Єдиного реєстру боржників

Вільний та безоплатний доступ до інформації АСВП забезпечується Міністерством юстиції України у мережі Інтернет на офіційному вебсайті за посиланням: http://asvpweb.minjust.gov.ua/#/search-debtors, з можливістю перегляду, пошуку, копіювання та роздрукування інформації, на основі поширених вебоглядачів та редакторів, без необхідності застосування спеціально створених для цього технологічних та програмних засобів, без обмежень та цілодобово.

Окремим спецрозділом (архівною складовою частиною АСВП) є Єдиний державний реєстр виконавчих проваджень, який містить відомості про виконавчі провадження, зареєстровані до її запровадження, тобто до 05 січня 2017 року. 

У відповідності до статті 9 Закону України «Про виконавче провадження» Єдиний реєстр боржників – це систематизована база даних про боржників, що є складовою АСВП та ведеться з метою оприлюднення в режимі реального часу інформації про невиконані майнові зобов’язання боржників та запобігання відчуженню боржниками майна.

Відомості про боржників, включені до Єдиного реєстру боржників, є відкритими та розміщуються на офіційному вебсайті Міністерства юстиції України за посиланням: http://erb.minjust.gov.ua/#/search-debtors.

 Тимчасове призупинення роботи АСВП та Єдиного реєстру боржників

У зв’язку з повномасштабним вторгненням російської федерації на територію України, яке розпочалося 24 лютого 2022 року, ДП «НАІС» тимчасово призупинило роботу Єдиних та Державних реєстрів Міністерства юстиції України, створення та забезпечення функціонування яких належить до компетенції Міністерства юстиції України, в тому числі, і роботу АСВП.

Таке рішення було прийнято з метою недопущення будь-яких несанкціонованих дій з інформацією реєстрів зі сторони ворога.

Через нефункціонування АСВП також не працював Єдиний реєстр боржників, що, в свою чергу, призвело до неможливості відкриття виконавчих проваджень та вчинення виконавчих дій виконавцями з метою примусового виконання рішень.

В подальшому, після стабілізації ситуації, у березні 2022 року було відновлено роботу Єдиного реєстру боржників, а у квітні 2022 року – АСВП.

 Вдосконалення функціонування АСВП

Реєстрація виконавчих документів, інших документів виконавчого провадження, фіксування виконавчих дій здійснюється в АСВП, яка обліковує виконавчі документи за категорією стягнення (характером зобов’язання), суб’єктом стягувача та боржника, суб’єктом видачі виконавчого документа.

Рішення виконавців та посадових осіб органів державної виконавчої служби (постанови, а також інші документи виконавчого провадження) виготовляються за допомогою АСВП відповідно до шаблонів документів. Виконавцем до АСВП обов’язково вносяться відомості про проведення всіх виконавчих дій та прийняття процесуальних рішень, а  також відомості про всі документи, отримані на запит виконавця, заяви сторін виконавчого провадження, відповіді на них та їх скановані копії.

АСВП забезпечує автоматизований арешт коштів боржника за виконавчими провадженнями згідно до Порядку автоматизованого арешту коштів боржників на рахунках у банках, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 16.04.2019 № 1203/5.

Також АСВП забезпечує інформаційну взаємодію з іншими реєстрами та базами даних державних органів, що містять дані про майно, доходи боржника.

Разом з тим, з метою вдосконалення функціонування АСВП під час дії воєнного стану ДП «НАІС» у травні 2022 року оновлено перелік категорій стягнення, за якими у АСВП обліковуються виконавчі документи, що побудований за принципом, який дозволяє класифікувати виконавчий документ, виходячи із його типу стягнення (майнове, немайнове) та характеру зобов’язання.

Забезпечено можливість прийняти рішення про припинення розшуку майна боржника у виконавчих провадженнях, по яких було винесено постанови про зупинення вчинення виконавчих дій.

У червні 2022 року адміністратором АСВП було переглянуто та змінено принцип формування архіву виконавчих проваджень, також модифіковано функціонал автоматизації платежів та додано нову структуру файлів обміну для автоматизованого арешту коштів боржників на рахунках в установах банків.

ДП «НАІС» у вересні 2022 року розширено в АСВП перелік виконавчих дій та забезпечено можливість винесення виконавцями постанови про виключення відомостей про боржника з Єдиного реєстру боржників.

Також за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів  забезпечено автоматичний підрахунок сум та можливість обрання  розміру доходу, виходячи із середньої заробітної плати працівника для даної місцевості,  з нового довідника «Середній розмір заробітної плати».

Підсумовуючи, звертаємо увагу, що за допомогою автоматизованої системи виконавчого провадження та Єдиного реєстру боржників кожен може здійснити перевірку інформації щодо себе.