#LegalQuestions: Бажаєш спокійно відпочити – сплати борги!

Загальні правила тимчасового обмеження у праві  виїзду боржника — фізичної особи чи керівника боржника — юридичної особи за межі України.

Відповідно до статті 18 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право у разі ухилення боржника від виконання зобов’язань, покладених на нього рішенням, звертатися до суду за встановленням тимчасового обмеження у праві виїзду боржника — фізичної особи чи керівника боржника — юридичної особи за межі України до виконання зобов’язань за рішенням.

Статтею 441 Цивільного процесуального кодексу України передбачається, що ухвала про тимчасове обмеження фізичної особи у праві виїзду за межі України може бути постановлена судом за місцем виконання відповідного рішення за поданням державного або приватного виконавця. Суд негайно розглядає таке подання без повідомлення сторін та інших заінтересованих осіб за участю державного (приватного) виконавця.

Разом з тим, згідно до статті 71 Закону України «Про виконавче провадження» за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за чотири місяці, державний виконавець виносить вмотивовану постанову про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за межі України — до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі.

Якщо аліменти сплачуються на утримання дитини з інвалідністю, дитини, яка хворіє на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісне органне захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, або на утримання дитини, яка отримала тяжкі травми, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, вказана постанова виноситься державним виконавцем за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за три місяці.

Порядком взаємодії органів та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів, та органів Державної прикордонної служби України під час здійснення виконавчого провадження, що затверджено наказом Міністерства юстиції України, Міністерства внутрішніх справ України
від 30.01.2018 № 256/5/65, встановлено, що як засвідчена судом копія судового рішення про тимчасове обмеження фізичної особи у праві виїзду за межі України з відміткою про дату набрання законної сили, так і вмотивована постанова державного виконавця про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за межі України за виконавчими документами про стягнення аліментів передаються за допомогою автоматизованої системи виконавчого провадження уповноваженому органу Державної прикордонної служби України, який приймає їх до виконання та вносить інформацію про особу до бази даних.

З моменту внесення інформації про особу до бази даних Державної прикордонної служби України особі буде відмовлено у виїзду за межі України відповідно до Закону України «Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України».

Перевірка наявності виконавчого провадження щодо себе.

Для цього необов’язково звертатися  безпосередньо до органу державної виконавчої служби, дізнатися про борги можна шляхом перевірки інформації  в Єдиному реєстрі боржників, що є складовою автоматизованої системи виконавчого провадження та систематизованою базою даних про боржників, яка ведеться з метою оприлюднення в режимі реального часу інформації про невиконані майнові зобов’язання боржників та запобігання відчуженню боржниками майна.

Відомості про боржників, включені до Єдиного реєстру боржників, є відкритими та розміщуються на офіційному веб-сайті Міністерства юстиції України за посиланням: http://erb.minjust.gov.ua.

З лютого 2018 року працює «публічний» реєстр боржників зі сплати аліментів, який є частиною Єдиного реєстру боржників. Це така собі «дошка ганьби», куди заносять того, хто не платить аліменти більше трьох місяців.

Крім того, реєстрація виконавчих документів, документів виконавчого провадження, фіксування виконавчих дій здійснюється в автоматизованій системі виконавчого провадження, порядок функціонування якої визначається Міністерством юстиції України.

Вільний та безоплатний доступ до інформації автоматизованої системи виконавчого провадження забезпечує Міністерство юстиції України у мережі Інтернет на своєму офіційному веб-сайті за посиланням: http://asvpweb.minjust.gov.ua, з можливістю перегляду, пошуку, копіювання та роздрукування інформації, на основі поширених веб-оглядачів та редакторів, без необхідності застосування спеціально створених для цього технологічних та програмних засобів, без обмежень та цілодобово.

На початку 2020 року запрацював український електронний сервіс державних послуг, розроблений Міністерством цифрової трансформації України – Дія (акронім від «Держави і я»).

Це такий собі мобільний додаток з цифровими документами і Єдиним порталом державних послуг.

Завантаживши на свій мобільний пристрій вказаний застосунок, також можливо перевірити інформацію про себе з реєстрів.

При виявленні відомостей щодо себе в автоматизованій системі виконавчого провадження, Єдиному реєстрі боржників або в мобільному застосунку Дія необхідно звернутися до того органу державної виконавчої служби, в якому наявне виконавче провадження, або до приватного виконавця, який здійснює примусове виконання рішення, за отриманням інформації про стан виконавчого провадження з метою сплати боргу.

Як дізнатися, дозволений виїзд за кордон чи ні?

Щоб не зіпсувати собі відпустку і не втратити гроші за квитки та проживання за кордоном, перед тим, як планувати поїздку, необхідно з’ясувати  чи дозволено залишати країну.

Зробити це можна, наприклад, звернувшись до районного суду за місцем проживання і дізнатися, чи немає відкритих справ щодо себе, в тому числі, і про встановлення тимчасового обмеження у праві виїзду за межі України, або звернутися до Адміністрації Державної прикордонної служби України за адресою, яку можливо отримати на сайті за посиланням: http://dpsu.gov.ua.

Якщо будете знати актуальну інформацію про  себе, то зможете уникнути неприємних «сюрпризів» на кордоні та спокійно відпочивати у відпустці або працювати.

У разі отримання інформації, що перетинати кордон не дозволено, необхідно буде вжити заходів щодо сплати боргу шляхом звернення органу державної виконавчої служби, в якому наявне виконавче провадження, або до приватного виконавця, який здійснює примусове виконання рішення,  для закінчення виконавчого провадження, виключення відомостей з Єдиного реєстру боржників та для скасування інших вжитих виконавцем заходів щодо виконання рішення: вилучення уповноваженим органом Державної прикордонної служби України інформації з бази даних (зняття з контролю).

Крім того, якщо тимчасове обмеження фізичної особи у праві виїзду за межі України було встановлено ухвалою суду,  згідно до статті 441 Цивільного процесуального кодексу України суд може скасувати тимчасове обмеження фізичної особи у праві виїзду за межі України за вмотивованою заявою боржника. Суд розглядає таку заяву у судовому засіданні з повідомленням сторін та інших заінтересованих осіб за обов’язкової участі державного (приватного) виконавця.

У разі задоволення заяви уповноважений орган Державної прикордонної служби України вилучає з бази даних відомості про особу на підставі отриманої засвідченої судом копії судового рішення про скасування тимчасового обмеження особи у праві виїзду з України, що набрало законної сили та має відповідну відмітку про дату набрання законної сили.