#LegalQuestions: Банкрутство фізичної особи майно боржника у процедурі погашення боргів, що підлягає реалізації

Книгою четвертою Кодексу України з процедур з банкрутства (далі – Кодекс) визначені умови та порядок відновлення платоспроможності фізичної особи, а саме, через процедури реструктуризації боргів боржника та визнання боржника банкрутом і введення процедури погашення боргів боржника.

Більш детально зупинимося на останній процедурі та розглянемо умови погашення боргів боржника. Ця судова процедура є останньою у справі, що застосовується з метою задоволення вимог кредиторів за рахунок реалізації майна фізичної особи.

Статтею 130 Кодексу визначено, що господарський суд ухвалює постанову про визнання боржника банкрутом і введення процедури погашення боргів боржника у разі, якщо протягом 120 днів з дня відкриття провадження у справі про неплатоспроможність зборами кредиторів не прийнято рішення про схвалення плану реструктуризації боргів боржника або прийнято рішення про перехід до процедури погашення боргів боржника. Також цією постановою призначається керуючий реалізацією майна.

Керуючий реалізацією майна спільно з боржником, не пізніше 30 днів з дня введення процедури погашення боргів боржника, проводить інвентаризацію майна та визначає його вартість. Майно боржника, що підлягає реалізації у процедурі погашення боргів боржника, складає ліквідаційну масу, що передбачено статтею 131 Кодексу.

До складу ліквідаційної маси включається все майно боржника, що перебуває у його власності, а також те, що буде отримано боржником у власність після визнання його банкрутом і до завершення процедури погашення боргів боржника, за винятком:

▪️ житла, яке є єдиним місцем проживання сім’ї боржника (квартира загальною площею не більш ніж 60 м2 або житловою площею не більш ніж 13,65 м2 на кожного члена сім’ї чи житловий будинок загальною площею не більш ніж 120 м2) та не є предметом забезпечення.

▪️ коштів, що перебувають на рахунках боржника у пенсійних фондах та фондах соціального страхування.

▪️ іншого майна, на яке згідно із законодавством не може бути звернене стягнення.

До складу ліквідаційної маси може бути включено майно, що є часткою боржника у спільній власності. У такому разі відбувається виділення частки боржника із спільного майна за правилами, передбаченими цивільним законодавством.

Також, суд має право за вмотивованим клопотанням боржника та інших учасників провадження у справі виключити зі складу ліквідаційної маси майно боржника на яке згідно із законодавством може бути звернено стягнення, але воно є необхідним для задоволення нагальних потреб боржника або членів його сім’ї та неліквідні майнові об’єкти вартістю не більш ніж десять розмірів мінімальної заробітної плати або дохід від реалізації яких суттєво не вплине на задоволення вимог кредиторів.

Загальна вартість майна боржника, що виключається зі складу ліквідаційної маси, не може перевищувати тридцяти розмірів мінімальної заробітної плати.

Перелік майна, що виключається із складу ліквідаційної маси згідно з положеннями статті 132 Кодексу, затверджується господарським судом, про що постановляється ухвала, яка може бути оскаржена в апеляційному чи касаційному порядку. Усе майно, яке включене до ліквідаційної маси, підлягає продажу, а кошти від такого продажу вносяться на окремий банківський рахунок, з якого відбувається задоволення вимог кредиторів. Вимоги, не задоволені через недостатність майна боржника, вважаються погашеними.

В свою чергу, вимоги до боржника щодо сплати аліментів, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я або смертю фізичної особи, щодо сплати страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування, а також інші вимоги особистого характеру, які не були задоволені або погашені частково у процедурі задоволення вимог кредиторів, можуть бути заявлені після закінчення провадження у справі про неплатоспроможність фізичної особи в порядку, встановленому цивільним законодавством.