#LegalQuestions: Державна реєстрація смерті

Статтею 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»  передбачено, що підставою для державної реєстрації смерті в органі державної реєстрації актів цивільного стану є:

— лікарське свідоцтво про смерть

— фельдшерська довідка про смерть

— лікарське свідоцтво про перинатальну смерть

— рішення суду про оголошення особи померлою;

— рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час;

— повідомлення державного архіву або органів безпеки України у разі реєстрації смерті осіб, репресованих за рішенням несудових та судових органів;

— повідомлення установи виконання покарань або слідчого ізолятор, надіслане разом з лікарським свідоцтвом про смерть.

Слід звернути увагу на той факт, що законодавством передбачений термін подачі заяви про державну реєстрацію смерті до органу державної реєстрації актів цивільного стану не пізніше 3 днів з дня настання смерті чи виявлення трупа, а в разі, якщо неможливо одержати документ закладу охорони здоров’я або судово-медичної установи, — не пізніше п’яти днів.

Необхідно пам’ятати, що державна реєстрація смерті проводиться:

— за останнім місцем проживання померлого;

— за місцем настання смерті чи виявлення трупа ;

— або за місцем поховання померлого.

У разі настання смерті в дорозі (у поїзді, на судні, в літаку тощо) державна реєстрація смерті може бути проведена в найближчому органі державної реєстрації актів цивільного стану.

Хто може подати заяву про державну реєстрацію смерті?

Із заявою про реєстрацію смерті можуть звернутись родичі померлого, представники органу опіки та піклування, працівники житлово-експлуатаційних організацій, адміністрації закладу охорони здоров’я, де настала смерть, та інші особи — не пізніше трьох днів з дня настання смерті людини. Державна реєстрація смерті проводиться в присутності заявника. Заявник (особа, яка звертається щодо державної реєстрації смерті) має пред’явити свій паспорт або паспортний документ.

Також державна реєстрація смерті може проводитись за заявою заявника шляхом звернення до центру надання адміністративних послуг.

Що робити з паспортом померлого?

Паспорт громадянина України померлого, а також військово — облікові та пільгові документи орган державної реєстрації актів цивільного стану, який реєструє смерть, вилучає для подальшого їх направлення до територіального підрозділу Державної міграційної України та районного (міського) військового комісаріату.

Які документи видають при державній реєстрації смерті?

Після проведення державної реєстрації смерті орган державної реєстрації актів цивільного стану видає відповідне свідоцтво та витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання. У разі державної реєстрації смерті виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) ради видається довідка для отримання допомоги на поховання.

Разом з цим, за допомогою веб — порталу «Звернення у сфері державної реєстрації актів цивільного стану» не виходячи з дому, та не витрачаючи Ваш час та зайві кошти ви маєте змогу записатись на прийом до відділу у зручний для вас час, задати питання в он-лайн режимі, або подати заяву щодо проведення державної реєстрації смерті. Скористатись зазначеними послугами можливо після реєстрації на сайті за посиланням http://dracs.minjust.gov.ua/.