#LegalQuestions: Місце виконання рішень державним виконавцем
Законами України «Про виконавче провадження» та « Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів» визначено, що примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі – рішень) покладається, зокрема, на органи державної виконавчої служби.
Виконавчі дії з примусового виконання рішень провадяться державним виконавцем за місцем проживання, перебування, роботи боржника або за місцезнаходженням його майна.
Право вибору місця відкриття виконавчого провадження між кількома органами державної виконавчої служби, що можуть вчиняти виконавчі дії щодо виконання рішення на території, на яку поширюються їхні функції, належить стягувачу.
При цьому стягувачу слід пам’ятати, що у разі пред’явлення виконавчого документа до органу державної виконавчої служби за місцем проживання чи перебування боржника-фізичної особи, місцезнаходженням боржника-юридичної особи, адреса якого відрізняється від адреси, зазначеної у виконавчому документі, до заяви про примусове виконання рішення стягувач має додати документ (копію документа), який підтверджує, що місцезнаходженням боржника-юридичної особи або адресою проживання чи перебування боржника-фізичної особи є територія, на яку поширюється компетенція органу державної виконавчої служби.
У разі пред’явлення виконавчого документа до органу державної виконавчої служби за місцезнаходженням майна боржника до заяви про примусове виконання рішення стягувач зобов’язаний додати документ або копію документа, який підтверджує, що майно боржника (грошові кошти на рахунках в банках або інших фінансових установах) знаходяться на території, на яку поширюється компетенція органу державної виконавчої служби.
Однак, слід зауважити, що виконання рішення, яке зобов’язує боржника вчинити певні дії, здійснюється державним виконавцем виключно за місцем вчинення таких дій.
Тобто, у разі якщо, наприклад, у реквізитах виконавчого документа зазначено одну адресу місця проживання боржника, а виконавчі дії необхідно здійснити за іншою адресою, то такий виконавчий документ підлягає пред’явленню стягувачем до органу державної виконавчої служби, функції якого поширюються на адресу, за якою боржник зобов’язаний вчинити певні дії, визначені резолютивною частиною виконавчого документа.
Іноді під час примусового виконання рішень у державного виконавця виникає необхідність перевірити інформацію про наявність боржника чи його майна або про місце його роботи на території, на яку не поширюється компетенція державного виконавця.
В такому випадку державний виконавець доручає проведення перевірки або здійснення опису та арешту майна відповідному органу державної виконавчої служби.
Орган державної виконавчої служби, якому доручено проведення перевірки (здійснення опису та арешту майна), зобов’язаний вчинити дії за дорученням у строк до десяти робочих днів з моменту надходження його до органу державної виконавчої служби. За результатами проведених дій складається відповідний процесуальний документ та надсилається державному виконавцю, який надав доручення.
Крім того, державний виконавець може вчиняти виконавчі дії на території, на яку поширюється компетенція іншого органу державної виконавчої служби, за погодженням з начальником органу державної виконавчої служби, якому він безпосередньо підпорядкований, у разі якщо: стало відомо про зміну місця проживання чи місцезнаходження боржника; з’ясувалося, що майна боржника, на яке можливо звернути стягнення, недостатньо для повного задоволення вимог стягувача та майно боржника виявлено на території іншого органу державної виконавчої служби; боржник та його майно перебувають на території різних адміністративно-територіальних одиниць.
Про проведення державним виконавцем виконавчих дій орган державної виконавчої служби зобов’язаний повідомити орган державної виконавчої служби, на території якого будуть проводиться виконавчі дії, до початку проведення таких дій.
Територіальні обмеження не стосуються вчинення державними виконавцями виконавчих дій щодо звернення стягнення на доходи боржника, виявлення та звернення стягнення на кошти, що перебувають на рахунках боржника у банках чи інших фінансових установах, на рахунки в цінних паперах у депозитарних установах на території. В таких випадках державний виконавець має право вчиняти виконавчі дії на всій території, на яку поширюється юрисдикція України.