#LegalQuestions: Порядок визнання і виконання в Україні вироків іноземних судів
Інститут виконання в Україні вироків іноземних судів є одним із важливих правових інструментів забезпечення правосуддя, який охоплює норми міжнародного, кримінального, кримінально-процесуального та кримінально-виконавчого права.
Вирок суду іноземної держави може бути визнано і виконано на території України у випадках і в обсязі, передбачених міжнародним договором України та Кримінальним процесуальним кодексом України.
Вирок суду іноземної держави може бути виконаний в Україні, якщо:
1) Діяння, внаслідок вчинення якого було ухвалено вирок, згідно закону України про кримінальну відповідальність визнається злочином або було б злочином у разі його вчинення на території України;
2) Засуджена особа є громадянином України та/або проживає, чи майно якої знаходиться на території України;
3) Не сплинули строки давності виконання обвинувального вироку за законодавством України та держави винесення вироку;
4) За наявності інших підстав, передбачених міжнародним договором України.
Не підлягають виконанню в Україні вироки судів іноземних держав, ухвалені заочно (in absentia), тобто без участі особи під час кримінального провадження, крім випадків, коли засудженій особі було вручено копію вироку та надано можливість його оскаржити.
У задоволенні запиту про виконання вироку суду іноземної держави може бути відмовлено, якщо таке виконання суперечить зобов’язанням України за міжнародними договорами України.
Вирок іноземного суду в частині відшкодування шкоди, заподіяної злочином, визнається і виконується в Україні в порядку, передбаченому для рішень іноземних судів у цивільних справах.
Запит про виконання в Україні вироку суду іноземної держави подається уповноваженим органом іноземної держави до Міністерства юстиції України, яке перевіряє його на відповідність вимогам законів та міжнародного договору України, а також звертається до компетентних органів для перевірки факту належності особи, щодо якої отримано запит, до громадянства України та отримання інформації про зареєстроване місце проживання, або останнє відоме місце проживання, або місцеперебування майна особи в Україні, засудженої судом іноземної держави.
У разі неможливості або відмови Міністерства юстиції України задовольнити запит уповноваженого (центрального) органу іноземної держави матеріали запиту повертаються цьому органу або залишаються у справі до отримання Мін’юстом України інформації про зміну обставин, за яких було відмовлено в задоволенні запиту, або до закінчення терміну зберігання матеріалів після відмови в задоволенні запиту.
Клопотання про визнання та виконання на території України вироку суду іноземної держави подається Міністерством юстиції України або міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції до суду України першої інстанції, у межах територіальної юрисдикції якого знаходиться останнє відоме місце проживання засудженої особи або місце перебування майна такої особи, а в разі їх відсутності – місцезнаходження Мін’юсту України.
До клопотання додаються документи, отримані від компетентного органу іноземної держави, а також копії документів, отриманих від компетентних органів України.
Клопотання розглядається судом України протягом одного місяця з дня його отримання. Про дату судового засідання повідомляють особу, щодо якої ухвалено вирок, якщо вона перебуває на території України. Така особа має право користуватися правовою допомогою захисника. Судовий розгляд здійснюється за участю прокурора.
Під час розгляду клопотання суд України з’ясовує, чи дотримано умови, передбачені міжнародним договором України та законодавством України. Суд України не перевіряє фактичних обставин, встановлених вироком суду іноземної держави, та не вирішує питань щодо винуватості особи.
За результатами судового розгляду суд України:
1) Постановляє ухвалу про визнання вироку суду іноземної держави та його виконання повністю або частково;
2) Визначає, яку частину покарання може бути виконано в Україні, керуючись положеннями Кримінального кодексу України, що передбачають кримінальну відповідальність за злочин, у зв’язку з яким ухвалено вирок;
3) Вирішує питання про застосування запобіжного заходу до набрання ухвалою законної сили.
У разі недотримання умов, визначених міжнародним договором України та/або законом України, за яких вирок іноземного суду може бути задоволений, суд України за результатами судового розгляду постановляє ухвалу про відмову у визнанні та виконанні вироку суду іноземної держави, у якій зазначає причини відмови з посиланням на відповідні положення закону та/або міжнародного договору України.
Період, протягом якого особа перебувала під вартою в Україні у зв’язку з розглядом запиту про виконання вироку суду іноземної держави, зараховується до загального строку відбування покарання.
Копію ухвали суд України надсилає Мін’юсту України чи його територіальному органу та вручає особі, засудженій вироком суду іноземної держави, якщо така особа перебуває на території України.
Ухвала суду України про виконання вироку суду іноземної держави може бути оскаржена в апеляційному порядку органом, що подав клопотання, особою, щодо якої вирішено відповідне питання, та прокурором.
Уповноважений (центральний) орган іноземної держави інформується Міністерством юстиції України про рішення компетентного суду України, ухвалене за результатами розгляду клопотання про визнання та виконання на території України вироку суду іноземної держави.
Ухвала про виконання вироку суду іноземної держави звертається до виконання в порядку, передбаченому Кримінальним процесуальним кодексом України.
Про результати виконання вироку суду іноземної держави в Україні Мін’юст України повідомляє уповноважений (центральний) орган цієї держави.
Отже, з усього вищевказаного, можна зробити висновок що в Україні достатньо розвинутий інститут виконання вироків іноземних судів, який розроблений та функціонує згідно із законодавством.