#LegalQuestions: Практичні аспекти проставлення апостиля

З 20.11.2015 в Україні діє електронний сервіс Міністерства юстиції України з проставлення апостиля на офіційних документах, що видаються органами юстиції та судами, а також на документах, що оформляються нотаріусами України.

Якщо закордонні подорожі переслідують не туристичну мету, а, наприклад, укладення шлюбу за кордоном, народження та реєстрація там дитини, вступ до іноземних вишів, лікування, укладення окремих правочинів, ведення міжнародного бізнесу, отримання посвідки на тимчасове чи постійне проживання в іншій державі, то будьте впевнені — всі ваші найважливіші документи потрібно попередньо легалізувати.

Проставлення штампу апостиля — різновид легалізації документа, який надає йому право на існування в міжнародному обігу. Метою його проставлення є визнання іноземних документів в Україні, а українських – за кордоном.

Є кілька аспектів, що відрізняють процедуру засвідчення документів апостилем від консульської легалізації, а саме:

📌апостиль дійсний виключно в країнах, що приєдналися до Конвенції, що скасовує вимогу легалізації іноземних офіційних документів (так звана Гаазька конвенція про апостиль);

📌апостиль проставляє виключно компетентний орган країни походження документа (наприклад, якщо свідоцтво про шлюб видано в Україні – то і засвідчується апостилем Міністерства юстиції України, а якщо, скажімо, шлюб реєструвався в Турецькій Республіці, то апостиль на такому свідоцтві має проставляти губернатор округа – компетентний орган цієї країни);

📌процедура є простішою від консульської легалізації, адже штамп проставляється лише один раз та підходить для усіх країн – підписантів Конвенції;

📌посольства та консульства не мають повноважень проставляти апостиль.

Тобто засвідчувати апостилем документи потрібно у країні, де видані ці документи.

Гаазька конвенція була прийнята м. Гаазі, Нідерланди, а Україна приєдналась до неї 10.01.2002 (набуло чинності 22.12.2003).

☝️ На сьогодні до Конвенції долучилось більше сотні держав, таких як Бельгія, Греція, Ізраїль, Італія, Іспанія, Марокко, Нідерланди, Німеччина, Норвегія, Португалія,  Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії, Сполучені Штати Америки, Франція, Японія та інші.

Для апостилювання документів, що видаються органами юстиції та судами, а також документів, що оформляються нотаріусами України, необхідно звернутися до будь-якого відділу ДРАЦС чи нотаріуса.

Проставлення апостиля здійснюється за заявою будь-якої особи, довіреності від власника документів не вимагається. У випадку проживання за кордоном заяву про проставлення апостилю разом із самим документом та сплаченою квитанцією можна направити поштою.

При подачі заяви необхідно пред’явити посадовій особі відділу ДРАЦС, нотаріусу документ, що посвідчує особу, та подати:

📌документ, на якому проставляється апостиль;

📌 документ про оплату послуги з проставлення апостиля/документ, що підтверджує право на звільнення від сплати.

Вартість послуги складає (за один документ):

✅за документ, що стосується фізичної особи — 51 грн;

✅за документ, що стосується юридичної особи — 85 грн.

Від унесення плати звільняються інваліди 1-ої і 2-ої груп, інваліди Великої Вітчизняної війни, громадяни, які належать до першої категорії потерпілих унаслідок Чорнобильської катастрофи, та діти-сироти у разі проставляння апостиля на документах, що стосуються безпосередньо цих громадян.

Адреси відділів ДРАЦС, де Ви можете отримати цю послугу, а також реквізити рахунку для оплати можна знайти за посиланням: http://goo.su/70IG