#LegalQuestions: Продаж майна боржника в процедурі розпорядження майном з метою погашення заборгованості із заробітної плати

Господарський суд ухвалою відкриває провадження у справі про визнання підприємства банкрутом, вводить процедуру розпорядження майном строком на 170 календарних днів та призначає розпорядника майна.

Під розпорядженням майном розуміється система заходів щодо нагляду та контролю за управлінням і розпорядженням майном боржника з метою забезпечення збереження, ефективного використання майнових активів боржника, здійснення аналізу його фінансового стану, а також визначення наступної процедури (санації чи ліквідації) — у відповідності до ч.1 ст. 44 Кодексу України з процедур Банкрутства (далі- КУзПБ).

Як показує практика, часто при порушенні справи про банкрутство, на підприємстві обліковується заборгованість із заробітної плати працівникам боржника.

Здійснення погашення заборгованості з виплати заробітної плати унеможливлюється відсутністю грошових коштів на рахунках та накладеними арештами на майно.

Право на отримання заробітної плати та соціальних виплат гарантується Конституцією України. Стаття 43 Конституції України вказує, що право на своєчасне одержання нагороди за працю захищене законом, громадяни мають право на соціальний захист.

Статтею 21 Кодексу законів про працю України передбачено, що власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов`язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.

На керівників установ, підприємств і організацій усіх рівнів й усіх форм власності покладено персональну відповідальність за несвоєчасну виплату заробітної плати та інших виплат.

У разі неналежного виконання керівником підприємства своїх повноважень щодо забезпечення збереження майна боржника, перешкоджання діям розпорядника майна або порушення іншого законодавства, за клопотанням кредиторів або інших учасників справи ухвалою господарського суду повноваження керівника та виконавчих органів управління боржника припиняються, а виконання відповідних обов’язків тимчасово покладається на розпорядника майна до призначення в порядку, визначеному законодавством та установчими документами, нового керівника боржника та виконавчих органів управління боржника.

Згідно з абз. 5 ч.7 ст. 44 КУзПБ у процедурі розпорядження майном боржник не має права без згоди комітету кредиторів (зборів кредиторів — до моменту обрання комітету кредиторів) здійснювати продаж істотних активів боржника.

Отже, враховуючи вищевикладене, розпорядник майна, який за рішенням суду тимчасово виконує обов’язки керівника зобов’язаний:

✅ отримати згоду комітету кредиторів боржника на продаж істотних активів боржника;

✅ узгодити умови реалізації майна;

✅ звернутись до господарського суду з клопотанням про скасування обтяжень та заборон з майна боржника та отримати позитивне рішення суду, що дасть можливість здійснити продаж майнових активів підприємства для отримання коштів, які будуть направлені на погашення утвореної заборгованості із заробітної плати працівникам підприємства.