#LegalQuestions: Фінансові санкції до боржників у вигляді штрафів за виконавчими провадженнями зі сплати аліментів

Стягненню заборгованості за такою соціально значущою категорією виконавчих документів, як стягнення аліментних платежів, органами державної виконавчої служби Дніпропетровської області приділяється особлива увага. Адже найменші громадяни нашої країни сьогодні, як ніколи, потребують, щоб їх права на належне утримання батьками були захищені.

Чинним законодавством передбачені дієві заходи впливу на боржників, один із яких — накладання штрафів у відсотковому відношенні до суми заборгованості, який перераховується на користь стягувача.

Так, ч. 14. ст. 71 Закону України «Про виконавче провадження» визначено, що за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за один рік, виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу у розмірі 20 % суми заборгованості зі сплати аліментів.

За наявності заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за два роки, на боржника накладається штраф у розмірі 30% суми заборгованості.

Якщо розмір заборгованості перевищує суму відповідних платежів за три роки — накладається штраф у розмірі 50%.

Надалі постанова про накладення штрафу виноситься виконавцем у разі збільшення розміру заборгованості на суму, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за один рік.

Наприклад, якщо боржник мав сплачувати на утримання дитини 3 000,00 грн в місяць, однак кошти не виплачувалися впродовж року, в результаті  чого заборгованість зі сплати аліментів склала 36 000,00 грн. В такому випадку виконавець накладає штраф на боржника у розмірі 20% від суми заборгованості, тобто 7 200,00 грн. Відповідно боржнику доведеться сплатити 43 200,00 грн.

Слід зауважити, що стягнутий з боржника штраф, перераховуються безпосередньо стягувачу, що являється своєрідною компенсацією за несвоєчасне отримання аліментів.

Крім того, відповідно до абз. 2 ч. 4. ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження» за виконавчими документами про стягнення аліментів за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за дванадцять місяців, державний виконавець нараховує виконавчий збір із заборгованості зі сплати аліментів. У подальшому державний виконавець зобов’язаний нараховувати виконавчий збір щомісяця, залежно від розміру простроченого щомісячного аліментного платежу. Однак ці кошти, які стягуються з боржника після погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі або у разі повернення виконавчого документа стягувачу чи закінчення виконавчого провадження на підставі розрахунку про його нарахування, перераховується до Державного бюджету України.

Акцентуємо увагу на тому, що з метою здійснення вірного розрахунку заборгованості зі сплати аліментних платежів, боржник, після самостійної сплати аліментів  стягувачу, зобов’язаний надати квитанції (або їх копії) про перерахування аліментів державному виконавцю не пізніше наступного робочого дня після сплати.

Державні виконавці Дніпропетровщини активно працюють у напрямку стягнення заборгованості зі сплати аліментів. З метою виконання рішення суду до боржників  застосовуються заходи примусового впливу, які позбавляють можливості проводити реєстраційні дії відносно майна, користуватися коштами на банківських рахунках, перетинати кордон або керувати транспортним засобом:

🔰 внесення відомостей до Єдиного реєстру боржників,

🔰 накладання арешту на майно та кошти;

🔰 встановлення тимчасових обмежень у праві виїзду за межі України, праві керування транспортними засобами, праві користування вогнепальною зброєю та праві полювання.

Та найчастіше боржників спонукають сплатити заборгованість саме фінансові санкції у вигляді штрафів.

Так, завдяки діям державного виконавця Тернівського відділу державної виконавчої служби у місті Кривому Розі Криворізького району Дніпропетровської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) боржник сплатив заборгованість зі сплати аліментів у розмірі понад 134 тис. грн, штраф – більше ніж 20 тис. грн та виконавчий збір у розмірі 13 тис. грн.

Державним виконавцем Криворізького відділу державної виконавчої служби у Криворізькому районі Дніпропетровської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) стягнуто борг 80 тис. грн, штраф 37 тис. грн та виконавчий збір 8 тис. грн.

А на виконанні в державного виконавця Покровського відділу державної виконавчої служби у Нікопольському районі Дніпропетровської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) перебуває виконавче провадження про стягнення аліментів, за яким сплачена заборгованість у розмірі більше як  51 тис. грн, штраф 15 тис. грн та виконавчий збір — понад 5 тис. грн.

☝️ Отже, нагадуємо, що аліментні платежі необхідно сплачувати добровільно та своєчасно, аби уникнути заходів примусового виконання рішення суду.

❗️ Адже, з початку 2021 року державними виконавцями Дніпропетровської області за постановами про накладання штрафів стягнуто 2,9 млн грн на користь стягувачів. А всього —  722,3 млн грн заборгованості зі сплати аліментів на користь 39 942 дитини.

#ДВС_Дніпропетровщина