#LegalQuestions: «Штрафи – Ваші права та обов’язки»
В останні роки багатьом автовласникам в Україні доводиться сплачувати штрафи за порушення правил паркування і дорожнього руху. У разі якщо водій не платить штраф самостійно, постанова про накладання адміністративного стягнення у вигляді штрафу направляється до виконавчої служби. Про те, як відбувається стягнення заборгованості у примусовому порядку розповідає у розмові з кореспондентом журналу «Бористен» начальник Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) Іван ЛЕГОСТАЄВ.
— Чи багато постанов надходить на виконання?
— На виконанні в органах державної виконавчої служби Дніпропетровської області перебуває чимала кількість виконавчих документів щодо адміністративних правопорушень у сфері дорожнього руху. Завдяки вжитим державними виконавцями Дніпропетровської області заходам примусового виконання рішень з початку поточного року стягнуто 38,2 млн грн за виконавчими провадженнями вказаної категорії.
— Що очікує на осіб, які вчасно не сплатили штраф за порушення ПДР?
— Після відкриття виконавчого провадження до боржника застосовуються заходи примусового виконання рішення, в результаті яких штраф стягується в подвійному розмірі, а також виконавчий збір у розмірі 10% від суми штрафу та витрати, пов’язані з проведенням виконавчих дій.
— Як відбувається примусове стягнення заборгованості?
— Виконавчий документ подається на виконання до відділу виконавчої служби за місцем проживання, роботи боржника або за місцезнаходженням його майна. Слід зазначити, що виконавчі документи, за якими стягувачем є держава або державний орган, можуть бути пред’явлені до примусового виконання протягом трьох місяців.
В процесі стягнення заборгованості державний виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов’язок боржника подати декларацію про доходи та майно, попереджає про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей.
Одночасно з відкриттям виконавчого провадження відомості щодо боржника з’являться в Єдиному реєстрі боржників.
Після відкриття виконавчого провадження державним виконавцем перевіряються офіційні джерела доходу, наявність банківських рахунків, майна, з метою подальшого звернення на них стягнення; встановлюється майновий стан боржника за місцем його проживання та у разі виявлення майна — здійснюється його опис, з метою подальшої реалізації.
До боржника застосовуються заходи примусового виконання відповідно до вимог Закону України «Про виконавче провадження», а саме:
— накладається арешт на рухоме та нерухоме майно, кошти боржника у фінансових та банківських установах;
— здійснюється розшук транспортного засобу боржника.
Порядок застосування кожного заходу примусового виконання рішення має специфічні риси, які повинні враховуватись державним виконавцем у процесі виконавчого провадження.
Стягнення за виконавчими документами, в першу чергу, звертається на кошти боржника в гривнях та іноземній валюті, інші цінності, в тому числі кошти на рахунках та вкладах в установах банків та інших кредитних організаціях, на рахунки в цінних паперах у депозитаріях цінних паперів.
У разі відсутності у боржника коштів та цінностей, достатніх для задоволення вимог стягувача, стягнення звертається на належне боржникові інше майно, за винятком майна, на яке згідно з законом не може бути накладено стягнення. Боржник має право вказати ті види майна чи предмети, на які необхідно звернути стягнення в першу чергу. Остаточно черговість стягнення на кошти та інше майно боржника визначається державним виконавцем.
Стягнення на майно боржника звертається в розмірі та обсязі, необхідних для виконання за виконавчим документом, з урахуванням стягнення виконавчого збору, витрат виконавчого провадження.
У разі якщо сума, що підлягає стягненню за виконавчим провадженням, не перевищує 20 розмірів мінімальної заробітної плати, звернення стягнення на єдине житло боржника та земельну ділянку, на якій розташоване таке житло, не здійснюється. У такому разі виконавець зобов’язаний вжити заходів для виконання рішення за рахунок іншого майна боржника.
Крім того, у разі ухилення боржника від виконання зобов’язань, покладених на нього рішенням, державний виконавець має право звернутися до суду за встановленням тимчасового обмеження у праві виїзду боржника — фізичної особи або керівника боржника — юридичної особи за межі України — до виконання зобов’язань за рішенням.
Зауважимо, що заходи примусового виконання рішення скасовуються після повної сплати боржником заборгованості, виконавчого збору та витрат виконавчого провадження, а виконавче провадження закінчується у зв’язку з повним фактичним виконанням рішення.
— Розкажіть про механізм арешту коштів боржника?
— Зараз в Україні працює Система електронної взаємодії з банками та автоматичного арешту рахунків боржників, в результаті чого змінився алгоритм доставки документів від державного виконавця до банківської установи. Тобто, якщо раніше вони доставлялись у паперовому вигляді поштою або особисто виконавцями, то відтепер це робитиме електронна система.
Примусове списання коштів з рахунків, які відкриті боржниками в банках, здійснюється на підставі платіжної вимоги виконавця. В подальшому, списані з рахунків боржника кошти, які зараховуються на депозитні рахунки органів ДВС розподіляються відповідно до вимог Закону України «Про виконавче провадження» та спрямовуються на погашення заборгованості перед стягувачем за виконавчим документом.
За даними ДП «Національні інформаційні системи» (НАІС), яке адмініструє Автоматизовану систему виконавчого провадження, на сьогодні до електронної взаємодії підключено більше 10 банків серед яких: АТ КБ «ПРИВАТБАНК», АТ «Універсал Банк», АТ «Райффайзен Банк Аваль», ПАТ АКБ «Індустріалбанк», ПАТ «Банк Восток», АТ «КРЕДОБАНК», АТ «АКБ «КОНКОРД», АТ «ОТП БАНК», АТ «Ідея Банк».
Слід зауважити, у разі якщо на рахунку боржника недостатньо коштів для погашення заборгованості, банк повідомляє державного виконавця про те, що постанова про арешт коштів прийнята до виконання, однак коштів на рахунку боржника не достатньо для задоволення вимог виконавчого документа в повному обсязі. При цьому арешт з коштів боржника не знімається.
— Як здійснюється розшук транспортного засобу?
— Державним виконавцем виноситься відповідна постанова, яка направляється в електронному вигляді для виконання до органів поліції. Далі, у разі виявлення розшукуваного автотранпорту, працівники патрульної поліції зупиняють його та залишають на штраф майданчику. Лише після сплати заборгованості у повному розмірі та часу перебування автомобіля на майданчику, його можна забрати.
Слід зауважити, що штрафи виписуються на власника транспортного засобу. Навіть, якщо людина продає авто за довіреністю, то вона все одно залишаєтеся його власником, тому отримуватимете штрафи й будете зобов’язана їх сплачувати.
— Як можна перевірити інформацію щодо наявності боргу за несплату штрафів за порушення ПДР?
Таку інформацію можна дізнатися:
в Єдиному реєстрі боржників;
в електронному кабінеті водія;
через додаток «Дія».
— Як відомості щодо боржника заносяться та вилучаються з Єдиного реєстру боржників?
— Одночасно з відкриттям виконавчого провадження, відомості щодо боржника автоматично з’являються в Єдиному реєстрі боржників, який став дуже дієвим інструментом впливу на неплатників. Адже, якщо боржник спробує будь-яким чином здійснити відчуження свого майна, і звернеться з таким питанням до органів, що здійснюють реєстрацію майна, або до державних реєстраторів речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, йому буде відмовлено.
Відомості стосовно боржника виключаються також автоматично з Реєстру в день встановлення виконавцем факту відсутності заборгованості за виконавчим документом та винесення постанови про закінчення виконавчого провадження.
📝Додатково зазначаємо, що інтер’ю начальника Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) Івана ЛЕГОСТАЄВА за вищевказаною темою розміщено на сторінках журналу «Бористен» №9 (362) (сторінки 16-17), електронна версія примірника доступна за 🔗 посиланням ➡️ http://www.borysten.com.ua/images/arhive/b9362.pdf