#LegalQuestions: Особливості діяльності органів державної виконавчої служби в умовах воєнного стану

У зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України із 24 лютого 2022 року в Україні введено воєнний стан. Відповідно до частини другої статті 9 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» органи юстиції, в тому числі і органи державної виконавчої служби, здійснюють повноваження, надані їм Конституцією України, Законом України «Про правовий режим воєнного стану» та іншими законами України.
Так, Міністерством юстиції України вживаються певні можливі заходи для забезпечення життєдіяльності громадян.

Функціонування автоматизованої системи виконавчого провадження в умовах воєнного стану

Положенням про автоматизовану систему виконавчого провадження, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 05.08.2016 № 2432/5, визначається механізм функціонування автоматизованої системи виконавчого провадження.
Так, наразі, задля недопущення будь-яких несанкціонованих дій з інформацією, що міститься в автоматизованій системі виконавчого провадження, Єдиному реєстрі боржників зі сторони держави-агресора, їх функціонування призупинено, оскільки державним підприємством «Національні інформаційні системи» тимчасово заблоковано доступ до них, що в свою чергу унеможливлює здійснення державними та приватними виконавцями виконавчих дій.

Забезпечення здійснення розрахунків в умовах воєнного стану

З метою забезпечення життєдіяльності населення в умовах воєнного стану, відповідно до статті 121 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02.03.2022 № 198-р дозволено фізичним особам здійснювати видаткові операції з рахунків, на які накладено арешт органами державної виконавчої служби, приватними виконавцями, без урахування такого арешту за умови, якщо сума стягнення за виконавчим документом щодо такої особи не перевищує 100 000 грн. Вказане розпорядження буде застосовуватися до припинення чи скасування воєнного стану.
Крім того, Міністерством юстиції України були скеровані листи:
📌 до Пенсійного фонду України – щодо припинення відрахувань із пенсій боржників за постановами державних та приватних виконавців;
📌 до Національного банку України – щодо неврахування банками постанов державних та приватних виконавців про арешт коштів при відкритті боржниками нових рахунків в установах банків, який в свою чергу, проінформує про це усі банківські установи України.

Мораторій (заборону) на виконання грошових та інших зобов’язань держави-агресора

Постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2022 N187 встановлено мораторій (заборону) на виконання грошових та інших зобов’язань, кредиторами (стягувачами) за якими є Російська Федерація або особи, пов’язані з державою-агресором. Разом з тим, встановлено кілька винятків щодо застосування мораторію (заборони).
Так, відповідне обмеження не застосовується до:
📌 громадян Російської Федерації, які проживають на території України на законних підставах;
📌 юридичних осіб, створених та зареєстрованих відповідно до законодавства України, кінцевим бенефіціарним власником, членом або учасником (акціонером) яких є виключно громадяни Російської Федерації, які проживають на території України на законних підставах;
📌 юридичних осіб, створених та зареєстрованих відповідно до законодавства України, кінцевим бенефіціарним власником, членом або учасником (акціонером) яких є виключно громадяни України та громадяни Російської Федерації, які проживають на території України на законних підставах.